Alexa

TBMM'den Vahşete Kınama...

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Suriye'deki işkence fotoğraflarını kınayan bir bildiri yayınladı.

TBMM'den Vahşete Kınama...
banner327

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Suriye'deki işkence fotoğraflarını kınayan bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Dünyanın önemli savaş suçları mahkemesinde savcılık yapan kişilerce hazırlanarak 20 Ocak 2014 tarihinde yayınlanan özel bir raporda, Suriye'de rejime muhalif yaklaşık 11 bin kişinin işkence sonucu öldürüldüğünün kanıtlandığı belirtildi.

Raporda, işkence yöntemi olarak aç bırakma, tel, kayış gibi materyallerle boğma ve dayağa sıklıkla başvurulduğunun, hem elde edilen fotoğraflardan hem de tanıklarla yapılan mülakatlardan anlaşıldığı ifade edilen bildiride, şöyle denildi:

"Gerçekten rapor ve görüntüler Suriye'de nasıl bir vahşet yaşandığını, insan haklarının nasıl çiğnendiğini çarpıcı biçimde göstermektedir. Bütün bir dünyanın bilgisine sunulan bu fotoğraflar, kelimenin tam anlamıyla bir utanç belgesidir. İnanıyoruz ki bunları gören her insanın tüyleri diken diken olmuştur. Bu insanlık suçuna birinci elden tanıklık eden fotoğraflar, Suriye'de insanlık adına ne varsa, bütün değerlerin diktatoryal rejim tarafından alaşağı edildiğinin belgesi niteliğindedir. 

Suriye'de eli kanlı rejim, gerçekte o insanların şahsında insanlığa dair bütün değerleri öldürdüğünü ortaya koymuş bulunmaktadır. Öldürülen insanlıktır, insanlığımızdır. O yüzden İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu olarak varlık nedenimize yöneltilmiş bu ölümcül darbe karşısında sessiz ve seyirci kalmamız asla düşünülemez. Suriye rejimini, bu dehşetengiz vahşetine artık dur demeye çağırıyoruz. Komisyonumuz Suriye'deki gelişmeleri bundan sonra da yakından izlemeye devam edeceğini belirtir, Suriye rejiminin hiç değilse bu andan itibaren kendi halkının yaşam hakkına saygılı olması gerektiğini önemle hatırlatırız. Bilinmelidir ki çağımız Hitlerin, Miloseviçlerin çağı değildir. Bugün olmazsa yarın ama mutlaka bir gün bu katliamları yapanlardan hesap sorulacağının unutulmaması gerektiğini Suriye rejimine hatırlatmak isteriz. Bu zulüm ve vahşet artık dursun, yeni ölümler olmasın istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 13:07
YORUM EKLE