Alexa

Toplumsal ayaklanma kötüye kullanıldı...

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi İzzetbegoviç, "Bazı holiganların haklı eylemleri bir süre sonra ele geçirdiklerini düşünüyorum" dedi.

 Toplumsal ayaklanma kötüye kullanıldı...

 Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tuzla kentinde başlayan, ardından ülke geneline yayılan protestoların arkasında “Bosna Hersek halkının haklı memnuniyetsizliğinin” bulunduğunu söyledi.

Vatandaşların bir kısmının işinin bulunduğunu, sabah kalktığında ne yapacağını ve ne kadar maaş alacağını bildiğini belirten İzzetbegoviç, öte yandan ülke nüfusunun yarısına yakının ise bunları bilmediğini ifade etti.

İzzetbegoviç, “Bu durum uzun zamandır sürüyor. Politikacılar karşılıklı çekişmeler ve kavgalarla ülkedeki atmosferi bozuyor. Medya da bu konuda yardımcı oluyor. Yatırımlar kaçıyor. Yabancı sermaye ülkeye çekilemiyor. Durum böyleyken bazıları mevcut durumda iyi bir hayat sürme, bazıları çok iyi yaşama imkanı bulurken, halkın büyük bir çoğunluğu ise çok kötü koşullarda yaşamaya çalışıyor” diye konuştu.

Üniversite eğitimi almış gençlerin yarısından fazlasının hala işsiz olduğuna işaret eden İzzetbegoviç, "Gençler, bırakın şu an içinde bulunduğumuz durumu, hayatlarındaki her şey yolundayken dahi ayaklanabiliyor. Biz büyük bir savaşı geride bıraktık. Son yaşanan gelişmelerin daha önce nasıl yaşanmadığına şaşıyorum" dedi.

Tolumsal ayaklanmanın kötüye kullanıldığını söyleyen İzzebegoviç, şunları kaydetti:

“Bazı holiganların haklı eylemleri bir süre sonra ele geçirdiklerini düşünüyorum. Kamu kurumlarının önünde haklarını aramak için gelen insanlar, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. O zaman organizasyon ortaya çıktı. Bu yaşananları, bazıları siyasi anlamda artı puan kazanabilmek adına kullandı. Son olaylar, nüfusun büyük çoğunluğunu Boşnaklar’ın oluşturduğu yerlerde yaşandı. Ancak Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde hayat şartları daha zor. Onların durumu Boşnaklardan daha kötü. Bir süre sonra bu olumsuz enerji, iktidarın ve kamu kurumlarının yıkılması için kullanılmaya başlandı. Burada ise iktidardaki insanların garip davranışları gözlendi.

Gelinen noktada, güvenlik bakanının bu ülke için ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Kendisi zengine karşı konuşan bir zengin, iktidarın önemli bir parçası. Güvenliği olmayan ülkenin güvenlik bakanı. Ancak kendisi çatışmaları alevlendiriyor. Protestocuların haklı olduğunu, polisin müdahale edemeyeceğini söylüyor. Kendisi suçlularla ilişkileri olan bir adam. Aynı zamanda suçlulara karşı konuşuyor. Kendisi üyelerinin bazılarının eylemleri desteklediği siyasi partinin genel başkanı. Yüksek tirajlı ‘Avaz’ gazetesinin sahibi aynı zamanda. Kısacası, son 15 yıldır ülkedeki durumdan en az memnuniyetsiz olacak kişi kendisi. Çünkü hem iktidar hem de zenginlik sahibi oldu. Öte yandan, kendisi kişi ve kurumları korumaktan, polisi koordine etmekten doğrudan sorumlu. Ancak bu dönemde polisin pasifliği ve sessizliği hakimdi.”

- "Protestoların yapıldığı alanlara otomobillerle taş ve benzin getirildi" -

Olayların başlangıçta tamamen haklı sebepler yüzünden başladığını yineleyen İzzetbegoviç, ancak zamanla işlerin koordineli bir şekilde ilerlediğini, protestoların yapıldığı alanlara otomobillerle taş ve benzin getirildiğini ve bununla aslında arkalarında bazı şeflerin olduğunu göstermek istediklerini söyledi.  

Yaşanan gelişmelerin ardından Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik’in Sırbistan’ı, Hırvatistan Başbakanı Milanoviç’in ise Mostar’ı ziyaret etmesinin olayların arkasındaki planları açığa çıkarmaya başladığını söyleyen İzzetbegoviç, “Umuyorum ki Boşnaklar bunu görecekler. Tıpkı 20 yıl önce olduğu gibi yeniden kendi devletini ve kamu kurumlarını savunacaklardır. Ardından da ülkedeki yoksulluğun azaltılması için gerekli önlemler en hızlı şekilde alınacaktır” dedi.

- “Türkiye’den yardım bekliyoruz” -

Yaşanan son gelişmelerin ardından Sırbistan ve Hırvatistan'dan gelen tepkiler ve Dodik’in Belgrad, Milanoviç’in ise Mostar ziyaretleri üzerine değerlendirmede bulunan İzzetbegoviç, bu süreçte Bosna Hersek’in birliği için “kardeş” olarak nitelediği Türkiye’den yardım beklediklerini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 17:25
YORUM EKLE