Yandex Metrika

Torba yasadan "taşeron memur" çıkıyor

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba yasada kabul edilen maddeyle, kamuda memurların yaptığı işler için de ihaleyle hizmet alımının yolu açıldı.

Torba yasadan
07 Haziran 2014 Cumartesi 15:16

 TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba yasada kabul edilen maddeyle, kamuda memurların yaptığı işler için de ihaleyle hizmet alımının yolu açıldı.

Komisyonda tartışmalara neden olan düzenleme, torba tasarının taşeronluk sistemini yeniden düzenleyen 11’inci maddesinde yapıldı. Bu maddeye göre kamu kurumlarının personeli üzerinden yapılan işler için de ihaleye çıkılabilecek.

Düzenlemede “işçi” yerine “personel” ifadesinin kullanılması nedeniyle, halen memurlar tarafından yapılan işler için de taşeron şirketlerden hizmet alımı yapılabileceği belirtildi.

Düzenlemeye göre Bakanlar Kurulu, sendikaların ve kamu kurumlarının görüşünü alarak her bir kurum bazında hizmet alımı ihalesi açılabilecek yardımcı işleri belirleyecek.Yeni düzenleme, sadece yardımcı işler değil ana işlerin bir bölümünün de idarenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle taşerona yaptırılmasının önünü açıyor.

Üstelik, asıl işler için aranan ‘yeterli nitelik veya sayıda personelin olmaması’ şartı da gece yarısı kaldırıldı. Buna göre, Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği ve halen memurlar tarafından yapılan işler taşeronun getireceği işçilere yaptırılabilecek.

Güvence olmayacak

Düzenleme, alt komisyonda da sert tartışmalara neden oldu.Komisyon üyesi CHP’li Aşkın Türeli, “Maddede sadece işçinin yaptığı işler demiyor, tüm personelin yaptığı işler deniyor. Bu yasalaşırsa şu anda memurların yaptığı işler de hizmet alımı yöntemiyle taşerondan alınabilecek.
Bu alandaki hizmet alımı bir nevi kiralık memurluk doğuracak. Ancak taşeron çalışan- larda memurların güvencelerinin hiçbiri olmayacak” dedi.

Türeli, yasayla birlikte devletin memur alımını hızla azaltacağını, memurun işlerini güvencesiz taşeron memurlarına yaptırılacağını söyledi.

Tasarının kabul edilen bir diğer maddesiyle kamuda çalışan taşeron işçilere, kadrolu işçilerin toplu sözleşme yoluyla aldığı tüm zam ve sosyal haklarının aynen yansıtılmasının da önünü açtı.

Üye olma şartı var

Taşeron işçiye yapılacak zammı, taşeron şirket değil, doğrudan devlet karşılayacak. Ancak, gece yarısı bu maddeye yapılan bir eklemeyle, söz konusu zammın yansıtılabilmesi için taşeron şirketin kamu işveren sendikasına üye olması şartı getirildi. Buna göre şirketi üye olmayan taşeron işçileri zam alamayacak, taşeron şirket kendi işçisiyle bağımsız toplu sözleşme yapamayacak.

3 milyon 350 bin

Kamuda çalışan toplam kişi sayısı. Bunun 2,7 milyonu ‘kadrolu personel’, 342 bini ‘sürekli işçi’
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.