Türk Devlet Adamı, Cacabey!

Cumahurbaşkanı Erdoğan'ın 'Astronot kelimesine Türkçe isim bulmak gerekiyor!' ifadeleri ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli, astronot kelimesi yerine "Cacabey" ismini önerdi.

Gündem 10.02.2021, 22:02 10.02.2021, 22:43
Türk Devlet Adamı, Cacabey!

Cacabey ile ilgili çokşeyler bilinmiyorken Milliyetçi  Hareket Partisi'nin lideri Devlet Bahçeli, Cumahurbaşkanı Erdoğan'ın 'Astronot kelimesine Türkçe isim bulmak gerekiyor!' ifadeleri ardından 'Cacabey'i önermesiyle birlikte bir anda tüm Türkiye Cacabey'i öğrendi. 'Cacabey kimdir?' yazınca internete o kadar çok bilgi çıkıyor ki artık tarihte çok büyük övgülere mazhar olan Cacabey'in kim olduğu hafızalara kazınmış oldu. Astronat yerine Cacabey ifadesi killanılmasa da CACABEY artık gönüllere kazınmış oldu. Artık cacabey'den başka bir isim düşünülemez hale geldi.

CACABEY KİMDİR, NEDİR, TARİHTE Kİ GÖREVİ NEDİR?

Selçuklular döneminde Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey Türk devlet adamıdır. Caca Bey, küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile döneminde bütün dikkatleri üzerine çekmiştir. Kırşehir 'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi'ni yapan, Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi'nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlayan önemli bir adamdır.

Genç yaşında başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerinde toplayan Cacabey'e  Mevlana yazdığı bir mektupta, Caca Bey'in yeteneklerine ve başarılarına övgüde bulundu.Ve kendisiyle bir araya geldiği meclislerde de bu konuyu dile getirdi. Caca Bey, kendi idaresinde yaşamakta olan Hacı Bektaş Veli ile de ilgilenmiş, Anadolu 'da birçok hayır kurumu ve ayrıca cami , zaviye gibi pek çok kamusal yapının da onarımını yaptırmıştır.1301 yılında Bizanslılara karşı savaşırken ölen Caca Bey'in  Cenazesi, Kırşehir'e getirilerek yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

Caca Bey Medresesi

Kırşehir kentinin merkezinde bulunan medrese, Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi (rasathane) ve medrese olarak yaptırıldı.Yapı daha sonra camiye çevrildi. Türk bilim adamı Uluğ Bey 'in Batı Türkistan ' da kurduğu medrese ne ise, Caca Bey'in kurduğu bu bilim merkezi de aynı derecede öneme sahip olmuştur. Birkaç kez onarılan ve minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında cıncıklı camii adı ile anılan medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. Kubbeli medrese yapı tipine aktarma. Minare yapının arka tarafına alınmıştır.

Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir.Astronot kelimesine Türkçe çeviri önerisi olarak yazılan sözcüklerden biri cacabey olmuştur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)