Yandex Metrika

Türk Kızılayı yüzleri güldürdü...

Dünyanın en güçlü insani yardım kuruluşlarından biri haline gelen Türk Kızılayı, bu yıl da ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu.

 Türk Kızılayı yüzleri güldürdü...
25 Aralık 2013 Çarşamba 11:52

 Dünyanın en güçlü insani yardım kuruluşlarından biri haline gelen Türk Kızılayı, bu yıl da ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu.

Hizmet yelpazesi ve kapasitesini her geçen gün artıran Türk Kızılayının, temel faaliyetleri, afet müdahale ve kan tedariki dışında da pek çok hizmet alanı bulunuyor.

Türk Kızılayı, Ulusal Afet Yönetimi Müdürlüğüne bağlı 9 bölge ve 24 yerel afet yönetim merkezi aracılığıyla sorumluluklarını yerine getiriyor. Toplam operasyon maliyetinin yaklaşık 1 milyon 200 bin lira olduğu bu yıl, ülke genelinde küçük ve orta çaptaki 114 afet ve acil duruma yönelik yardım çalışmalardan 20 binin üzerinde vatandaş yararlandı. 

Türk Kızılayı, lojistik depolarında barınma ve genel maksat çadırları, battaniye, yatak, aile mutfak seti, ısıtıcı, seyyar mutfak, ikram aracı, mobil ekmek fırını ve sahra mutfak kitinden oluşan 300 bin kişinin ihtiyacını giderebilecek düzeyde temel insani yardım malzemelerini hazır bulunduruyor. 

-Dünyaya yardım atağı

Halkın yardım elini yurt dışına ulaştıran Türk Kızılayı, bu yıl geçmişten süren ve yeni başlayanlarla toplam 11 ülkeye insani yardım operasyonu gerçekleştirdi.

Suriyeliler'in yanı sıra Karadağ, Somali, Myanmar, Bangladeş, Pakistan, Gazze, Moritanya, Senegal ve Nijer'deki ihtiyaç sahiplerine destek veren Türk Kızılayı, son olarak tayfunun yaşandığı Filipinler'e çadır, battaniye ile mutfak setinin yanı sıra gıda paketi ulaştırdı. 

Yapılan bu insani yardım operasyonları sonucu 112 milyon lira tutarında yardım malzemesi milyonlarca insana ulaştı.          

-Sosyal yardımlarla vatandaşların yanında

Türk Kızılayının merkezi, bölgesel ve yerel düzeydeki sosyal yardım hizmetleri kapsamında, şubeler aracılığıyla ve doğrudan yapılan, bireysel, toplu, afet müdahale sonrası iyileştirme sürecinde yapılan, afet özelliği taşımayan münferit yangın ve su baskınlarından etkilenen vatandaşlara yapılan yardımlar yer alıyor.

Gerçekleştirilen sosyal yardım çalışmalarından 1 milyon 500 binin üzerinde vatandaş yararlandı. Bu yıl Türk Kızılayı bünyesinde faaliyetlerini yürüten 13 aşevi, 3 huzurevi, 8 öğrenci yurdu, 5 giyim yardım merkezi ve kimsesizler evlerinden ihtiyaç sahiplerinin yararlanması sağlandı. 

Sosyal refahın sağlanmasına destek amacıyla Zekat Şartlı Bağış Projesi, Vekaletle Adak Kurban Kesimi ve Dağıtımı, Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası, Sevgi Bohçası Projesi, Kızılay Kart Projesi ve Sağlık Hizmetleri çalışmalarını yürüten Türk Kızılayı, ulusal sosyal yardım projelerinin uygulamalarını bu yıl da sürdürdü.

-Toplum liderleriyle afetlere yenilikçi yaklaşım

Öğretmen, muhtar ve din görevlisi gibi doğal liderlerin toplumsal yaşantı üzerindeki etkilerinden yola çıkılarak toplum liderleri aracılığıyla olası afet risklerini azaltmak ve afetlere karşı hazırlıklı olmak amacıyla hayata geçirilen Türk Kızılayı Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, afete yenik düşmeyen bilinçli toplum yetiştiriyor. 

Türk Kızılayının 2007'den bu yana yürüttüğü proje kapsamında, Türkiye genelinde şu ana kadar 23 bin 7 öğretmen, 24 bin 19 din görevlisi, 9 bin 769 muhtar, bin 62 toplum destekli polis, bin 824 mülki idare amiri ve bin 56 eğitici olmak üzere toplam 60 bin 737 toplum liderine afete hazırlık eğitimi verildi.

-İlk yardım eğitimleri sürüyor

Bireylerin doğru ilk yardım bilgi ve becerisi kazanıp müdahale yöntemlerini öğrenmesini sağlayarak, toplumun zarar görebilirlik kapasitesinin azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 26 Türk Kızılayı İlk Yardım Eğitim Merkezi ile 8 bin 369 kişiye eğitim, 5 bin 79 kişiye de seminer verildi.

-Uluslararası arenada söz sahibi

Avustralya Sydney'de gerçekleştirilen Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu'nda, Avrupa bölgesinden Türkiye, İspanya, Danimarka, İngiltere, Belçika, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Belarus ulusal dernekleri aday oldu. Bunlar arasından Türk Kızılayı, 111 oyla yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Böylece ülkenin yardım eli Türk Kızılayı, artık dünyadaki insani yardım hareketinde gündemi belirleyecek ve alınan kararlarda söz sahibi olacak. 

Hayırseverlerden aldığı güçle ihtiyaç sahiplerine ulaşan Türk Kızılayı, bu yıl ayni ve nakdi olmak üzere de 500 milyon liranın üzerinde bağış aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.