Türk Polisinden Kıskandıran Operasyon

Ortaköy’de bir gece kulübünde 39 kişiyi katleden terörist Abdulkadir Masharipov’un filimlere konu yakalanması dünyada nadir görülen operasyonlar arasına girdi.

Gündem 17.01.2017, 20:58 17.01.2017, 22:10
Türk Polisinden Kıskandıran Operasyon

Operasyon İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan tarafından bizzat yönetildi. Ortaköy saldırganı Abdulkadir Masharipov ile birlikte 5 şüphelinin gözaltına alınmasında yapılan operasyon  Dünya’da nadir görülen operasyonlar arasına girdi.

 “Gerekmediği sürece silah kullanılmayacak” talimatıyla yürütülen operasyonda terörist canlı olarak yakalanması, kahraman polisimizin ne kadar zeki ve çevik olduğunu bir kez daha gösterdi.

Olayın detayı şöyle: İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Esenyurt’ta düzenlenen operasyonda yılbaşı gecesi Ortaköy’de Reyna gece kulübünde 39 kişiyi katleden teröristi yakalamaya yönelik yoğun bir çalışma başlattı.

Bu çalışma kapsamında, teröristin kaçış güzergâhlarında bulunan çok sayıda güvenlik kamera görüntüleri incelendi. Gözaltına alınan şüphelilerin ifadeleri ve güvenlik kameralarından elde edilen veriler doğrultusunda çalışmalarını yürüten ekipler, teröristin Esenyurt’ta kaldığı adresi belirledi.

GEREKMEDİĞİ MÜDDETÇE SİLAH KULLANMAYIN

Polis ekipleri belirlenen adresi 3 gün boyunca takip etti. Yapılan tespitlerin ardından dün  akşam 22.00’da operasyon kararı alındı. İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan tarafından bizzat yönetilen operasyonda özel harekat polisleri çevre emniyeti alırken, Terörle Mücadele Özel Timleri belirlenen adresi bastı.

“Gerekmediği sürece silah kullanılmayacak” talimatıyla yürütülen operasyonda terörist Abdulkadir Masharipov ile birlikte Senegal uyruklu Dina A. (27), Somali uyruklu Aysha M. (27) ve Mısır uyruklu Tene T. (26) adlı 3 kadın ve 1 Iraklı şüpheli yakalandı.

Adreste silah bulunmaması olası çatışma ihtimalini ortadan kaldırırken, teröristin gözaltına alınmamak için polis ekiplerine direndiği öğrenildi. Gözaltına alınan teröristle birlikte 5 şüphelinin emniyetteki sorguları devam ederken, canlı yakalanması dünyada nadir görülen operasyonlar arasına girdiği ortaya çıktı.

Netice olarak Türk Polisi terörle ilgili kararlılıını bir kez daha ortaya koymuştur.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)