Türkiye'de 'Dünya Yunanca Günü’ kutlamak!

Ankara, İstanbul ve Trakya Üniversiteleri tarafından düzenlenmesi planlanan ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliği iptal edildi.

Gündem 10.02.2021, 00:00 10.02.2021, 00:43
Türkiye'de 'Dünya Yunanca Günü’ kutlamak!

"Dünya Yunanca Günü" Amacını aşan bir algıya sebep olduğu yönündeki bir açıklama ile birlikte Ankara Üniversitesi planladığı etkinliği iptal etti.

Ankara, İstanbul ve Trakya üniversiteleri ve Yunanistan büyükelçiliğinin işbirliğiyle, internet üzerinden ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliği düzenlenecekti.

Ankara, İstanbul ve Trakya Üniversiteleri tarafından düzenlenmesi planlanan ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliğinin gelen tepkilerin ardından iptal edildiği açıklandı. Ankara Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada ise “Bilimsel bir faaliyet olarak programlanan Dünya Yunanca Günü etkinliği, amacını aşan bir algılamaya sebep olduğundan iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadeleri kullanıldı.

Ankara Üniversitesi, Doğu Akdeniz ve muhacir konularında sıklıkla problem çıkaran ve milli değerlerimize kıymet vermeyen Yunanistan'ın "Yunanca" gününü kutlama etkinliği garip değil mi? Batı Trakya Türkleri, azınlık olarak yaşadıkları Yunanistan da birçok haksız uygulamaya ve baskıya maruz kaldığı halde ülkemizde üniversiteler ev sahipliğinde "Dünya Yunanca Günü" kutlanıyor olmasında bir terslik bulunmuyor mu?

1823'de yunan milli marşını yazan dionisios solomos'u ölüm yıldönümünde anmak için 9 şubat 4 yıl önce dünya yunan dili günü ilan edilmişti. Türk milletine  "soykırımcı" iftirası atan ve batı trakya'da yaşayan türklere "türk" denmesine bile karşı çıkan "yunanistan'da tarihi bir türk figürünü anmak için seçilen bir günde, özellikle ilişkilerin bu derece gergin olduğu bir dönemde türk dili kültürüne dair herhangi bir kutlama ya da anma etkinliği yapılabilir mi? " Türkiye'de ki Üniversitelerde böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesi zaten anlamsızdı. Aynı Üniversiteler iiştah ile "Dünya Yunanca Günü" kutlamalarına hazırlanırken neden "Türkçülük gününü" ırçılık olarak addederler anlamış ta değiliz.

Ankara Üniversitesi'nden daha önce şu açıklama yapılmıştı:

"Üniversitemiz ev sahipliğinde, İstanbul Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 09 Şubat 2021 Salı günü saat:14.00’de internet ortamında “Dünya Yunanca Günü” etkinliği gerçekleştirilecektir."

Çevrim içi yapılacak toplantıda Ankara Üniversitesi DTCF Dekanı Prof. Dr. Levent Kayapınar, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi İoannis Gigourtsis, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın katılması hedefleniyordu.

Batı Trakya Türkleri, azınlık olarak yaşadıkları Yunanistan da birçok haksız uygulamaya ve baskıya maruz kalırken yapılan etkinlik tepkilere neden oldu ve iptal edildi.

1923 Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya Türk toplumuna "azınlık" statüsü tanındı. Ancak Yunanistan bu hakları görmezden gelerek Türk azınlığı mağdur ediyor.

ABDULLAH AĞAR SOSYAL MEDYADAN SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Ankara Üniversitesi'nin skandal etkinliğine tepki gösteren sosyal medya paylaşımında şöyle dedi:

"Yunan’ın her türlü kalleşliği, kurnazlığı yaptığı, Batı Trakya’da Türkleri ve TÜRKÇEYİ baskı altına alıp, yok etmeye çalıştığı bir dönemde ‘Dünya Yunanca Günü’nü kutlamak! İnanamadım. Programda anılacak olan Seferis adlı Yunan da; “Mustafa Kemal ve Türkler işgalcidir, Pontus Rumlara soykırım yaptı” diye yazılar yazan biridir. "

Yorumlar (0)
banner442