Alexa

Urla'da Büyük Tehlike...

İZMİR’in Urla İlçesi’nde, seçim bürosu açma hazırlığındaki Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ile çevrede toplanan yaklaşık bin kişi arasında gerginlik çıktı. Önlem alan polis, yakındaki BDP binasına da plastik sandalye fırlatan öfkeli kalabalığa biber gazıyla müdahale etti.

Urla'da  Büyük Tehlike...
İZMİR’in Urla İlçesi’nde, seçim bürosu açma hazırlığındaki Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ile çevrede toplanan yaklaşık bin kişi arasında gerginlik çıktı. Önlem alan polis, yakındaki BDP binasına da plastik sandalye fırlatan öfkeli kalabalığa biber gazıyla müdahale etti.

İZMİR’in Urla İlçesi’nde, seçim bürosu açma hazırlığındaki Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ile çevrede toplanan yaklaşık bin kişi arasında gerginlik çıktı. Öfkeli kalabalık, ilçeye gelen HDP seçim otobüsünü ve ilçe başkanlığını taşladı. Bir grup, yakındaki BDP ilçe başkanlığı binasına da taş ve plastik sandalye fırlattı. Polisler, öfkeli dağıtmak için biber gazı kullanırken, olaylar sırasında atılan taşlar nedeniyle HDP’liler, tepki gösteren grup ve polislerden yaralananlar oldu.


 Bugün öğle saatlerinde Urla Belediyesi’nin de bulunduğu meydanda, HDP ilçe başkanlığının yer aldığı binada seçim bürosunun açılışı için hazırlık yapıldı. Burada biraraya gelen yaklaşık 100 kişilik HDP’li gruba, çevrede toplanmaya başlayanlar tepki gösterdi. Meydanda toplanan bine yakın kişi, burada HDP’lilere izin vermeyeceklerini söyledi. Topluluk, HDP ve terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atmaya başladı. Grubun binaya doğru yönelmesi üzerine, HDP’lilerin çevresinde önlem alan polis, topluluğu biber gazı kullanarak ve havaya ateş ederek uzaklaştırdı. Gruptan bazı kişiler yakında bulunan BDP ilçe binasına giderek burada da tepkilerini sürdürdü. Öfkeli kalabalıktan bazı kişiler, hem HDP hem de BDP ilçe binalarına plastik sandelyeler fırlattı, taş attı. BDP Urla İlçe Başkanlığı’ndaki parti bayrağı yerinden sökülüp, ateşe verildi. HDP’liler de taş atarak karşılık verdi. Urla Dörtyol kavşağında bekletilen HDP’nin seçim otobüsü ilçeye alınmadı. Bir seçim minibüsü de yine kalabalık grup tarafından tahrip edildi.

YARALANANLAR OLDU

Olaylar sırasında, atılan taşlar nedeniyle HDP’liler, tepki gösteren grup ve polislerden yaralananlar oldu. Yaralıların durumunun iyi olduğu bildirildi. Gözaltına alınanın olunmadığı öğrenildi. Olayları kontrol altına almak için kent merkezinden çok sayıda polis Urla’ya sevk edildi.

HDP İzmir İl Eşbaşkanı Dilek Bakış, "Seçim bürosunun açılışı için geldik. Daha önce polise bilgi vermiştik, ancak önlemlerin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Kalabalık grup seçim otobüsünü taşladı, Bu olanlara rağmen seçim bürosunun açılışını yaptık" dedi.

MHP’NİN BAŞKAN ADAYI GRUBU SAKİNLEŞTİRDİ

Polisin uyarılarına rağmen grubun dağılmaması üzerine MHP Urla Belediye Başkan Adayı Hüseyin Akgül öfkeli kalabalığa seçim minibüsünden seslendi. Akgül, "Bu milletin sigortası atarsa bunu tamir edecek bir mühendis şu an yeryüzünde yok. Meydanda İstiklal Marşı okuyabilirsiniz, bunlar olabilir, tepkinizi dile getirebilirsiniz, ancak şiddete başvurmayın. Sizlerden bir ağabeyiniz olarak rica ediyorum, lütfen artık dağılın" diye konuştu. Daha sonra grup İstiklal Marşı’nı okuyup, dağıldı

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 12:27
YORUM EKLE