Alexa

"Yaşanan olaylar Türkiye için büyük kayıp"

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Güzel bir toplu iş sözleşmesi imzalayacağız" diye konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, demokrasilerde devletin asla ortağı olamayacağını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin birliğini, bütünlüğünü ve gücünü zayıflatacak hiçbir atılımın, hiçbir yapının içinde olmamalıyız" dedi.

Arslan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde çalışan işçilerin Hizmet-İş Sendikası'na bağlanmaları nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, yaptığı konuşmada, belediyede çalışan yaklaşık 2 bin 200 işçinin artık kendi sendikalarında olduğunu söyledi.

Toplantı çıkışında, gazetecilerin sorularını cevaplayan Arslan, "paralel yapı"nın telefon dinlediği iddialarına ilişkin bir soru üzerine, yaşanan olayların Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu kaydetti.

Türkiye'de yaşayan vatandaşlar olarak farklı görüşleri olabileceğini fakat devletin tek olduğunu vurgulayan Arslan, "Hep beraber Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin birliğini, bütünlüğünü ve gücünü zayıflatacak hiçbir atılımın hiçbir yapının içinde olmamalıyız. O nedenle Türkiye'de son günlerde tartışılan bu konu gerçekten Türkiye'ye çok büyük kan kaybettiriyor, enerjimizi kaybettiriyor. Ciddi şekilde Türkiye içerisinde ve uluslararası çevrelerin bir kısım operasyonlarına fırsat veriyor" dedi.

- "Güzel bir toplu iş sözleşmesi imzalayacağız"

Arslan, bir gazetecinin Medya-İş Sendikası'nın yetki sürecine ilişkin sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Bu gerçekten hüzün verici bir karar. Ekim 2012 tarihinden bu tarafa yetkili sendikayız. Fakat malum Türkiye Gazeteciler Sendikası, ki bunlar konuştuğu zaman mangalda kül bırakmazlar, emekten haktan konuşmaya başlarlarsa çok şeyler söylerler ama inatla ısrarla sendikamızın yetkisini önlemek için büyük bir çaba sarf ettiler. Nihayet ki Yargıtay da onayladı. Toplu sözleşme görüşmelerini başlattık. Dün Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk ile kısa bir görüşme yaptık. Bir an evvel  Anadolu Ajansı çalışanlarının toplu sözleşmesini hayata geçireceğiz. Güzel bir toplu iş sözleşmesini imzalayacağız."
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 20:15
YORUM EKLE