Yeşil, Öcal'a Suikast mı yapacaktı?

Eski MİT görevlisi Duran Fırat, Öcalan'a suikast çalışması yapması için "Yeşil" e talimat verdiğini söyledi.

Gündem 09.11.2014, 16:14 09.11.2014, 16:40
Yeşil, Öcal'a Suikast mı yapacaktı?
Eski MİT görevlisi Duran Fırat, Öcalan'a suikast çalışması yapması için "Yeşil" e  talimat verdiğini söyledi.

 Eski MİT görevlisi Duran Fırat, Abdullah Öcalan'a suikast çalışması yapması için "Yeşil" kod adıyla bilinen ve "Ahmet Demir" adını da kullanan Mahmut Yıldırım'a talimat verdiğini söyledi. 
 
Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun hazırladığı Susurluk raporunun ardından Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın MİT içerisinde birtakım kişilerle ilişkisi olduğu iddialarının gündeme gelmesi üzerine MİT Teftiş Kurulu’nun konuyla ilgili araştırma yaptığı ortaya çıktı.

5 Mart 1998'de başlayan ve 27 Mart'ta bitirilen araştırmaya ilişkin olarak hazırlanan rapor, 90'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili davanın görüldüğü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
 
Raporda, 10 Mart 1998’de Teftiş Kurulu’nda bilgisine başvurulan İdari İşler Başkanlığı, Emniyet Daire Başkanlığı’nda görev yapan Duran Fırat’ın ifadelerine  ve "Yeşil" olarak bilinen Mahmut Yıldırım ile görüşmesi sonrası hazırladığı “Temas raporu”na da yer verildi.  Raporda, Yeşil’in Abdullah Öcalan’la yakın temasta olan biri ile irtibat kurduğu ve Öcalan’ın Neçirvan Barzani’ye gönderdiği kuryenin geçiş noktasını öğrenerek kuryeyi yakaladığı, sorguladıktan sonra öldürdüğü anlatıldı. Raporda, çok sayıda faili meçhul cinayete adı karışan ve hâlâ akıbeti bilinmeyen Yeşil'in MİT’te 22 teşkilat mensubu ile ilişkisinin olduğunun tespit edildiği de belirtildi.

T24

Yorumlar (0)