Yoksa Bekaa Projesi mi?

Suriye’nin PKK’yı eğittiği Bekaa kampı, Türkiye ve Amerika’ya model olduABD-Ankara anlaşması ile Esad’ın yıkılması için ÖSO’ya eğitim verilecek

Gündem 12.10.2014, 18:29 12.10.2014, 18:44
Yoksa Bekaa Projesi mi?
 Bilinçi olarak yazıldı

Tezkeredekİ “Yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulundurulması” ifadesinin ÖSO’nun Türkiye’de eğitilmesi anlamına geleceğini vurgulayan emekli Büyükelçi Öymen, “Bunun bilinçli olarak yapıldığını tahmin ediyorum. Türkye, uluslararası meşruiyeti olan bir ülkeye karşı silahlı gücü destekleyen devlet durumuna düşecek” diye konuştu.

Terörist eğitilecek

Surİye’deki Esad karşıtı muhalifleri eğitip, yetiştirip ve silahlandırırsak, Bekaa ile aynı konuma düşeceğimizi ifade eden emekli Org. Kılınç da, “Komşu ülkeye tehdit unsurunu topraklarınızda barındırıyorsunuz. Güçlü olan her şeyi yapabiliyor. Suriye’nin şu anki durumu buna müsait mi tartışılır. Her şey iç içe geçmiş durumda” dedi.

Eğitip donattı

1992 yılında çekilen bu fotoğraf Bebek katili Abdullah Öcalan’ı Lübnan sınırları içindeki Bekaa vadisinde, Suriye sınırına yaklaşık 2 kilometre mesafedeki Helweh köyünde gerilların eğitim kampında görüntülüyor. Bu kamp 1992 Mayıs’ında kapatıldı.


Bekaa kampı modeli Suriye için devrede
Türkiye ve ABD, başta PKK olmak üzere 
Dev-Yol, TKML gibi terör örgütlerine eğitim veren Bekaa kampı modeliyle Beşşar Esad’ı devirmek için savaşçı eğitecek.

Birçok terör örgütünün ve Suriye’nin PKK’ya okul yaptığı Lübnan’daki Bekaa kampı modeliyle Türkiye ve Amerika, Beşşar Esad’ı yıkmaya çalışan Özgür Suriye Ordusu’ndan 2 bin kişiye eğitim vermeye hazırlanıyor. TBMM’de kabul edilen ve hükümete Irak ve Suriye’ye müdahale hakkı veren tezkerede yer alan “Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Türkiye’de Bulundurulması” ifadesi ile ABD ile Türkiye’ye Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de eğitilmesi için kapı açıldı. Tezkerede yabancı askerlerle ilgili bölümde “ülke” yerine “yabancı kuvvetler” ifadesinin tercih edilmesi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi devlet dışı aktörlerin Türkiye’de konuşlanmasına imkân veriyor.

Bekaa vadisi model
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) eski Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de eğitilmesi  söz konusu olunca Bekaa Vadisi ile aynı pozisyonun yaşanacağını söyledi. Kılınç, şöyle konuştu:  “Çıkan haberlerden, ABD ile Türkiye’nin Suriyeli muhaliflere eğitim verilmesi konusunda mutabık kaldığı anlaşılıyor. Ülkenizin herhangi bir yerinde sizin itiraz etmeyeceğiniz bir unsur bulunup bulundurulmaması söz konusu. Her şeyi mümkün kılacak bir ifade. Eğitmeyi düşündüğünüz güç de olabilir, koalisyonun unsuru da olabilir.  Suriyeli muhalifleri eğitip yetiştirirsek, Bekaa ile aynı konuma düşeriz. Suriye’nin itiraz edecek mecali yok.” 

Bilinçli yapıldı
Emekli Büyükelçi Onur Öymen, yabancı kuvvet ibaresinin ÖSO’nun ülkemizde konuşlanması anlamına geleceğini belirtti. ÖSO ve Peşmerge’nin Türkiye’ye getirilerek eğitilmesine çıkan tezkerenin imkan sağladığını belirten Öymen, şöyle dedi: “Yabancı kuvvetler yerine yabancı ülkeler deseydi bu mümkün olamazdı. Bunun bilinçli olarak yapıldığını tahmin ediyorum. Suriye ile aynı duruma düşmüş olacağız. Suriye’de şu anda rejim bitmiş değildir. Yani Esad, Kaddafi durumunda değildir. Beğensek de beğenmesek de şu anda orada resmi bir hükümet var.” 

Aşiret devleti gibi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da, şu anda neyin planlandığını bilmediklerini söyledi. Tezcan, “Türkiye’de hiçbir silahlı gücün barındırılması doğru değildir. Biz tezkeredeki o ifadenin bu yetkiyi vermediğini düşünüyoruz. Öyle yorumlayacak olurlarsa hukuka aykırı iş yapmış olurlar” dedi. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da, hükümetin Türkiye’yi aşiret devleti gibi yönettiğini belirtti. Çıray, “Bu cumhurbaşkanı ve gölge başbakan, Türkiye’yi taşıyamıyor. Gelecekte başımıza büyük problemler açacak, milletleri de birbirimize düşman edecek bir dış politika uyguluyorlar. Türk milletinin güvenliğini tehlikeye düşürdüler. Bu tezkereye zaten gerek yoktu” dedi.


Yasa dışı örgütlere ev sahipliği yapmıştı
Lübnan topraklarında, bir dönem Suriye’ye ait  bulunan ve Türkiye dahil birçok ülkeyi rahatsız eden terörist eğitim kamplarının olduğu Bekaa Vadisi, dünyanın en büyük terör örgütleri dışında Filistin kurtuluş Örgütü, El Fetih, Türk terör örgütleri Dev-Sol, Dev-Yol, TKML ve PKK’lı teröristlerine ev sahiplliği yaptı. Bebek katili Abdullah Öcalan’ın kurduğu PKK, bugünkü Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın babası Hafiz Esad tarafından 1979’da verilen izinle burada özel bir eğitim kampı kurdu. Baba Esad tarafında buradaki örgütlerin üyelerine kimlik kartı bile çıkartılmıştı. PKK, ASALA gibi Türkiye’ye yönelik terör örgüleri de Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat Esad’ın koordinasyonunda bu vadide kanlı eylemler planlayıp yapıyorlardı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan, uzun yıllar terör örgütü PKK’yı buradan yönetmişti. Onunla, merhum gazeteci Mehmet Ali Birand, 16 Haziran 1988’de ilk röportajı burada yapmıştı.  
yeniçağ
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu