banner434

banner433

Zehra Develioğlu'nun avukatından açıklama...

Gezi Parkı olayları sırasında, Kabataş'ta saldırıya uğradığı iddia edilen Zehra Develioğlu'nun avukatı müvekkilinin ve çocuğunun darp edildiğinin tespit edildiğini belirtti.

Gündem 14.02.2014, 15:32 14.02.2014, 15:37
 Zehra Develioğlu'nun avukatından açıklama...
Gezi Parkı olayları sırasında bulunduğu Kabataş'ta saldırıya uğradığı iddia edilen bazı basın-yayın organlarında bununla ilgili görüntüler yayınlanan Zehra Develioğlu'nun avukatı Abdurrahman Kayapınar, yaptığı yazılı açıklamada, Zehra Develioğlu'nun  1 Haziran 2013 tarihinde çocuğu ile birlikte bulunduğu esnada, bir grubun sözlü ve fiili saldırısına uğradığını ve bu nedenle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müracaatla şikayetçi olduğunu hatırlatan Kayapınar, bu olaya ilişkin soruşturmanın başlatıldığını ve soruşturmanın halen devam ettiğini hatırlattı.

Müvekkili Develioğlu'nun, şikayeti üzerinee İstanbul Adli Tıp Şubee Müdürlüğü'ne sevk edildiğini ve burada düzenlenen doktor raporuna göre, Develioğlu ve çocuğunun darp edilmiş olduğunun tespit edildiğini aktaran Kayapınar, şunları söyledi:

"Olayla ilgili yürütülen soruşturma aşamasında, olayın meydana geldiği bölgede bulunan bir kısım MOBESE kameralarının tahrip edildiği, tahrip edilmeyen kısmının ise olay yerini kaydetmediği tespit edilmiştir. Bu itibarla olay yerine ait net, teşhise müsait görüntülere ulaşılamamıştır. Basında yayınlanan kamera kayıtları da MOBESE kamerası kaydı olmayıp, bu nedenle net ve belirgin görüntüler içermemektedir. Basın yayın organları tarafından, müvekkilime ait olmayan bir kısım beyanlar esas alınarak, görüntülerin bu beyanları desteklemediği iddia edilmekte, müvekkilin etrafında kalabalık bir grup tarafından toplanılmış olması önemsiz bir olay gibi gösterilmekte, görüntülerin net ve belirgin olmamasından da istifade edilmek suretiyle, müvekkilimin gerçek dışı beyanda bulunduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Aynı şekilde, müvekkilimin darp edildiği, doktor raporu ile tespit edilmiş olduğu halde, raporda bulunmayan bir kısım hususlar varmış gibi ifade edilerek, müvekkilimin ve çocuğunun darp edilmiş olduğu gerçeği gizlenmeye çalışılmaktadır.

Henüz devam etmekte olan bir soruşturma ile ilgili olarak, soruşturmanın gizliliği ilkesi hiçe sayılmak suretiyle, basında yer alan, müvekkilime yönelik bu nevi suçlama ve ithamlar, yaşamış olduğu acının katbekat artmasına neden olmaktadır."

Avukat Kayapınar, söz konusu olay nedeniyle yürütülmekte olan soruşturma sonucunda gerçeklerin ortaya çıkacağı ve olayın faillerinin tespit edileceği inancında olduğunu belirterek, "Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde neticelenmesi ve mağdurun yaşamış olduğu acının daha fazla artmaması için, gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyor, bu süreçte soruşturmanın gizliliğini ihlal eden, müvekkilimin kişilik haklarını ihlal eden kişiler hakkında yasal yollara müracaat edileceğini, kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz" dedi.
Yorumlar (0)