banner434

banner433

ABD İle Hangi Konularda Anlaşıldı; Türkiye Kaç Üs Kuracak?

Türk ve ABD askerlerinin Müşterek Harekat Merkezi'nin kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. ABD heyetinde yer alan askerler, güvenli bölgenin derinliğinin 15 kilometre olmasını isterken Türkiye derinliğin sınır hattına 32 kilometre uzaklıktaki Rakka-Halep otoyoluna kadar uzamasında ısrar ediyor.

Güvenlik 14.08.2019, 21:31 15.08.2019, 00:37
ABD İle Hangi Konularda Anlaşıldı; Türkiye Kaç Üs Kuracak?

Şanlıurfa'ya gelen 6 kişilik ABD heyeti ile Türkiye heyeti güvenli bölge konusunda anlaştığı taktirde TSK ilk etapta 10 üs kuracak.

Türkiye sınırına yakın noktalardaki yerleşim alanlarındaki terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidin ortadan kaldırılmasına yönelik TSK, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı düzenlendi. ardından Cerablus ile Afrin arasındaki bölge terör örgütlerinden temizlendi. 

Güvenli Bölge

Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Şanlıurfa ile Şırnak kentlerinin karşısında olan ve Türkiye için tehdit oluşturan Suriye’nin terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki yerleşim alanlarının da özgürleştirilmesi gündeme geldi. ABD’nin silah ve teçhizat desteği verdiği terör örgütünün bulunduğu bölgelerdeki üslerini gerekçe göstererek Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonlarına engel olmaya çalıştı. Türkiye’nin sert ısrarı ile ABD, Suriye’deki üslerini belirli bir takvim içerisinde boşaltacağını belirtti. Aradan geçen süreçte ABD heyeti Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması konusunu gündeme getirdi.

ABD heyeti, geçen hafta Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı’nda birbiri ardına toplantılar düzenleyerek, Suriye’nin kuzeyinde Güvenli Bölge oluşturulması ve bunun da Türkiye ve ABD tarafından koordineli şekilde tesis edilmesi kararlaştırıldı. 

6 Kişilik Heyet Şanlıurfa'da

Ankara'da yapılan toplantıların ardından ABD Heyeti Şanlıurfa’ya geldi. Şanlıurfa’nın sınır hattında bulunan terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Telabyad ile komşu olan Akçakale ilçesine gelen Türk ve ABD askeri heyeti, Akçakale’de 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı'nda toplandı.

ABD ve Türk askeri heyeti, Hudut Alay Komutanlığı'nda sınırlı sayıda ismin katıldığı dar kapsamlı toplantıda  iki ülke askerleri birçok konuda uzlaştı. Toplantıda, güvenli bölge kapsamında kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'nin altyapı kurulum çalışmaları ile kritik fonksiyonlarının tesisinin sağlandığı Toplantılarda,askerlerinin yapacakları devriye görevi sırasında kullanacakları güzergahlar ile zırhlı araçların Suriye’ye hangi noktalardan gireceği saptandı. Suriye’nin Ayn-el Arap bölgesinden başlayıp Kamışlı kentine kadar uzanan Suriye’nin kuzeyindeki ikmal ve lojistik hatları konusunda da görüş birliğine varıldı.

Derinlik ne olacak?

Müşterek Harekat Merkezi’ne ilişkin görüşmelerde iki ülkenin askeri heyetlerinin üzerinde uzlaşıya varamadığı tek kon Güvenli Bölge'nin Türkiye sınırından kaç kilometre derinlikte olacak.

ABD askerleri derinliğin Türkiye sınırından itibaren 15 kilometre olması ve bu bölgenin silahlı terörist unsurlarından arındırılmasını teklif ederken Türk heyet derinliğin 40 kilometre olması, aksi halde ise Türkiye sınırına 32 kilometre mesafedeki Rakka-Halep-Haseki otoyoluna kadar uzanmasını istedi.

Türkiye Kaç Üs Kuracak?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyinde ilk etapta 10 noktaya üs bölgesi kurulacağı kaydedildi. İlk etapta Fırat’ın doğu bölgesinde kalan Suriye’nin Ayn-el Arap, Telabyad, Rasulayn, Kamışlı, Derbesiye, Amude bölgeleri başta olmak üzere 10 noktada üs kurup, zırhlı araçlarla burada gözlem noktaları oluşturmasının planlandığını belirten Askeri yetkililer, TSK’nın ilerleyen süreçte ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni üs noktaları kuracağı ve Güvenli Bölge’deki etki alanını artırarak sivillerin geri dönüşünün desteklenmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

ABD Askerleri Gelecek mi?

ABD’nin Güvenli Bölge'de yapılacak devriye görevinde yer alacak askerlerin de Türkiye'ye geleceği ifade edildi. ABD’den gelecek askerlerin bir bölümünün Türkiye’de kalacağı, bir bölümünün ise Suriye kuzeyinde görevlendirileceği kaydedildi.

Türkiye, bu konudaki kararlılığını ABD başta olmak üzere uluslararası platformlarda sık sık dile getirdi ve getirmeye de devam ediyor. ABD ile oluşabilecek uyumsuzluk durumunda Güvenli Bölge uygulamasının rafa kalkması halinde Türkiye sınır ötesi harekat seçeneğini gündemde tutuyor. 

Yorumlar (0)