Adana'da Ele Geçirildi: Paha Biçilemeyen Eser!

Adana'da Suriyeli iki şahsın aracından ele geçirilen ve suya konulduğunda geyik üzerinde elinde ok bulunan kadın figürü çıkan bez üzerine mozaik taşlarla yapılan esere paha biçilemiyor.

Güvenlik 28.01.2018, 10:45 28.01.2018, 10:55
Adana'da Ele Geçirildi: Paha Biçilemeyen Eser!

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sarıçam ilçesi, İncirlik Park alanına bir otomobilden şüphelendi. Polis otomobili durdudu. Kimlik kontrolü yapan polis şahısların Suriyeli olduğunu belirledi. İki şahsın hareketleri şüphelişdi. Otomobilde arama yapan polis 117 santimetre uzunluğunda 87 santimetre genişliğinde bir bez üzerine küçük mozaik taşlarla yapılmış kadına benzeyen figür ele geçirdi. Polis şahısları gözaltına aldı. Eserin gerçek mi sahte mi olduğunu belirlemek için müze müdürlüğüne gönderdi. Arkeologlar eseri inceledi. Eseri suya koyduktan sonra arkeologlar her şeyi ortaya çıkardı. 

Rapor Şöyle:

"Eserde renkli cam tesseralar (küçük mozaik taş) kullanılmış. Eserin arka yüzünde kenarları bordürle çerçevelenmiş. Bordürlü çerçevenin ortasında bir geyik figürü ve geyik figürü önünde sağ tarafına hafif rastlanır biçimde duran, sağ ayağı, sol ayağın üzerine kıvrılmış, sol elinde bir ok tutan kadın figürü olan mozaik eserdir."

Bu nedenle eserin 2 bin 863 sayılı "korunması gereken taşınmaz kültür varlığı" niteliği taşıdığı belirtildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen iki zanlı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)