Adana Valisini suikastten Kurtaran Beş Dakika

Adana'da bombalı saldırıda hedefin Adana Valisi Mahmut Demirtaş olduğu ortaya çıktı.

Güvenlik 24.11.2016, 10:59 24.11.2016, 12:34
Adana Valisini suikastten Kurtaran Beş Dakika

Adana Valisi Demirtaş'ın valiliğe giriş saatine dakikalar kala protokol girişine en yakın noktadaki otoparkta aracında patlama meydana geldi.

Valilik otoparkında 33 plakalı bomba yüklü bir otomobilin  patlatılmasının ardından sır perdesi aralanmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre, 33 plakalı bomba yüklü otomobil, bir kadın tarafından valilik protokol girişine en yakın otopark noktasına bırakılmasından kısa süre sonra patlatıldı. Patlamanın olduğu saatte, protokol ve koruma ekibinin valilik binası girişinde Vali Demirtaş'ı beklediği, Valinin her zamanki geliş saatinden 5 dakika geciktiği ve patlamadan da kıl payı kurtulduğu ortaya çıktı.

Vali Demirtaş'ı karşılamak için hazır bulunan Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kamil Eskimez ile valilik çalışanı Uğur Temur da hafif şekilde yaralandı.

 Bu arada, patlamanın ardından çalışma başlatan güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş Kimdir?

1965 yılında Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesinde doğan Demirtaş, İlköğrenimini Çiçekdağı ilçesinde, orta ve lise öğrenimini Yozgat ili Yerköy ilçesinde tamamladı.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.
 
1990 yılı Aralık ayında Denizli Kaymakam Adayı, Adaylık süresi içerisinde Yozgat-Çayıralan, Kayseri-Felahiye, Ankara-Kızılcahamam ve Isparta-Atabey ilçelerinde Kaymakam Vekilliği yaptı.

1992 yılında 8 ay süre ile İngiltere’de inceleme ve araştırmalarda bulundu. Aksaray-Güzelyurt, Malatya-Pütürge ilçelerinde Kaymakamlık, Van ve Osmaniye illerinde Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
 
2003 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu’nda Mülkiye Müfettişi olarak göreve başladı.

03.08.2012 tarih ve 3511 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Adıyaman Valisi olarak görev yapmasının ardından 01.06.2016 tarih ve 8864 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Adana Valisi olarak atandı.
 
Vali Mahmut DEMİRTAŞ, evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce biliyor.
    
Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)