Ankraj Nedir?

Güvenlik 25.05.2021, 15:21
Ankraj Nedir?

Yaşam alanlarında bulunan zemin içlerinde belirli açı ölçüleri çerçevesinde açılan deliğe, dış etkenlere yüksek dayanıklı ve özellikle de erozyona karşı özel çelikten imal edilmiş ön tarafı gergin halat veya kullanım alanına göre halatlar şeklinde tanımlanan, beton enjeksiyonun yapılmasının hemen ardından oluşturulan yapılara ankraj ismi verilir. Ankraj ürünleri dış etkenlerden dolayı üzerlerine uygulanan gerilme kuvvetini zemine kolaylıkla ulaştırırlar. Ankraj sabitlemelerinde genellikle saplama civatalar tercih edilir.
 

Kullanım amaçlarına göre modellerinde farklılık görülen ankrajlar, pasit ve öngermeli ankrajlar olmak üzere iki farklı gruba ayrılırlar. Bu anlamda pasif olarak adlandırılan ürünler kendi başlarına yük taşıması yapamazken, öngermeli ankrajlar daha büyük hareketleri daha hızlı ve kolay gerçekleştirir. Ankraj çeşitlerine Saplama Civata firmasından temin edebilirsiniz. Öngermeli ankrajlar kendi aralarında geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı katalogda incelenirler. Geçici ankrajlar genellikle inşaat yapım aşamasında kullanılırlar ve ömürleri de oldukça kısadır. Fakat kalıcı ankrajlar uzun ömürlü kullanıma uygundurlar.

Ankraj Kulanım Alanları

Oldukça fazla kullanım alanına sahip olan ankrajlar, kullanıldıkları meknalara sabitlenmek amacı ile birçok bağlantı elemanlarından destek alabilir. Bu anlamda gevşek zeminlerde göçüklerin yaşanmaması adına, yeraltı otoparklarında, barajların yükseltilmesinde, kazı yapan insanların sağlığını korumak amaçlı yeraltı ulaşım yollarında ve deprem gibi doğa olaylarının can kayıpları yaşanmaması için ankraj ürünleri kullanılır. Farklı alanlarda farklı yerlere takılan ürünlerde gijon saplamalarda sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır. Ankraj bağlama elemanları için Saplama Civata firmasından destek alabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)