Alexa

Böyle Bir Savaşta Misliyle Karşılık Veririz

Bilişim Uzmanı Hamza Taşer, Siber savaşın Türkiye’ye sıçraması durumunda misliyle karşılık verilebileceğini belirtti.

Böyle Bir Savaşta Misliyle Karşılık Veririz

Son zamanlarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya ve Çin arasında siber savaşlar yaşanıyor.Türkiye’ye sıçrayık mı sıçramayacak mı sorusu akıllara gelirken, Bilişim Uzmanlarından konuyla ilgili cevaplar geldi.

Bilişim Uzmanı Hamza Taşer, savaşın Türkiye’ye sıçraması durumunda misliyle karşılık verilebileceğini belirtti. Taşer: “Türkiye’deki hacker grupları gerçekten isim yapmış hacker gruplarıdır. Bu gruplar eğer ki belli bir ülkeyi kafaya takarsa sistem üzerinde sistem bırakmayacağına bilişim uzmanları olarak eminiz” dedi.

Uluslar arası siber savaşları değerlendiren bilişim uzmanları internet kullanıcılarına uyarılarda bulundu.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ WEB SAYFASI BİLE OLSANIZ...

Siber saldırılarda ülkelerin birbirlerinin potansiyelini bozarak birbirlerine gözdağı verilmesinin amaçlandığını söyleyen Hedza Ajans Genel Müdürü Bilişim Uzmanı Hamza Taşer, “Siber saldırılarda asıl amaç ülkelerin belli bir potansiyelinin bozulması, bir nevi saldıran ülkeye teknolojik olarak saldırılan ülkeye gözdağı vermesi. Sistemini, web sayfasını etkisiz hale getirmesi ağır hasar vermesi ya da erişimi zorlaştırmasının bütünüdür. Bu tip saldırıları zaman zaman ülkemizde de görüyoruz. Bankalarımızın, devlet kurumlarımızın, bir çok özel kuruluşun web sayfası ve sisteminde zaman zaman donmalar kesilmeler yayın akışında problemler yaşanabiliyor. Bu tip durumlarda şöyle bir bilgi vardı: Dünyanın en güçlü web sayfası bile olsanız çok güçlü bir saldırı karşısında yayınınızı durdurmanız gerekebilir. İsim yapmış dünyaca ünlü web sayfaları çok güçlü bir saldırıda yayınını kesebilirler” dedi.

Taşer; Türkiye’de kullanılan sistemlerin ABD ve Rusya gibi gelişmiş ülkelerde kullanılan sistemlerden geri kalmadığını, Türkiye'de  altyapı olarak, teknoloji olarak gerçekten yeni nesil makineler kullanıldığını belirterek; "Bu kullandığımız makineler Amerika, Rusya ve diğer ülkelerdeki makinelerle birebir eş değer olduğu için bir Rusya ne kadar siber saldırıya açıksa bir Türkiye de o kadar siber saldırıya açıktır. Aradaki olan savaşlardan sadece devlet kurumları, bankalar, özel kurumlar, havayolları etkilenmez, hatta aksine internet bağlantısı olan bütün elektronik cihazlar etkilenebilir” diye konuştu.

HİÇBİR ZAMAN HACKLENMEYECEK MİYİZ?

Türkiye’nin pek çok konuda olduğu gibi siber saldırılar konusunda da kendisini geliştirdiğini belirten Taşer, siber saldırılar sırasında ilk yapılması gerekenleri anlattı. Taşer, “Olası bir saldırı durumunda hemen müdahale çok önemlidir. Saldırının kaynak olan ülkesi tespit edilip blok IP adresleri BAN’lanarak müdahale edilebilir. Zaten kullanılan anamakineler, dadacenterdaki sunucularda filtreleme çok aktif çalıştığı için dünyadaki bir çok ülke kadar korunma altındayız. Bu demek değildir ki ‘Hiçbir zaman hacklenmeyecek miyiz?’ Evet, altyapımız kuvvetli ama ‘hacklenmeyiz’ gibi bir kaygı olmasın. Dünyadaki bütün sistemler hacklenebilir. Bütün ülkeler hacklenebilir” dedi.

TÜRKİYE'DE DÜNYACA ÜNLÜ HACKER UZMANLARI VAR

Türkiye’de dünyada isim yapmış hacker ve bilişim uzmanlarının bulunduğunu Türk hacker gruplarının herhangi bir ülkeye yapacakları etkin bir saldırıda ciddi hasarlar verebileceğini vurgulayan Taşer; “Birçok ülkenin altyapısını incelediğimizde ülkemizdeki sistemle birebir aynı cihazları, en kötü bir kalem altını kullandığımızdan dolayı arada çok ciddi uçurum farklar görülmemektedir. Amerika’yla olası bir siber savaşta, ülkemizdeki bazı bankaların erişimi geçtiğimiz aylarda olduğu gibi, ya da başka bir ülkenin ülkemize yaptığı siber saldırıda bankalarımızın kurumlarımızın birçok sistemimizin etkilendiği gibi bunun üstesinden gelebilecek donanıma ve bilgiye de sahibiz. Ayrıca Türkiye’de dünyaca ünlü bilişim uzmanları ve hacker grupları da mevcuttur. Bu tip durumda Türkiye misliyle karşılık verebilecek duruma sahiptir. Türkiye’deki hacker grupları gerçekten isim yapmış hacker gruplarıdır. Bu gruplar eğer ki belli bir ülkeyi kafaya takarsa sistem üzerinde sistem bırakmayacağına bilişim uzmanları olarak eminiz.”

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BÖYLE BİR GÜCÜ YOK

Terör örgütleriyle ilgili de ilgili düşüncelerini aktaran Taşer; FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinin böylesine etkin bir siber saldırı yapabilecek donanıma sahip olmadığını söyledi. Dünyada büyük işler yapabilecek 8 hacker grubunun ABD, Rusya, Hindistan ve Çin’de bulunduğunu belirten Taşer, “Dünyada büyük işleri yapabilecek 7 ya da 8 tane hacker grubu var. Rusya’da, Amerika’da, Hindistan’da ve Çin’de gibi büyük gruplar var. Bu grupların dışarısında FETÖ, PKK terör örgütü gibi diğer terör örgütleri böyle bir siber saldırıya yetebilecek güçte değiller. Amerika’daki bir hacker grubu Türkiye’deki bir sunucuya, devlet bankalarına herhangi bir kuruluşa müdahale etmeye çalışırken tek başına ya da gruplar halinde saldırmanın ziyadesinde kitleyle hareket ederler. Milyonlarca makineden saldırabilirler. Bir terör örgütünün böyle bir gücü bulunmuyor. Bunu yapabilecek donanıma sahip olduklarını bilişim uzmanı olarak düşünmüyorum” diye konuştu.

SİBER SALDIRI ŞEKİL DEĞİŞTİRİR

Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de her zaman için siber saldırı riskinin bulunduğunu belirten Taşer, “Ülkemizi bekleyen bir risk her zaman var. Belli başlı zamanlarda da yaşıyoruz. Bu risk her zaman devam edecek. Siber saldırı şekil değiştiren bir saldırı türüdür. Her zaman aynı şekilde saldırmazlar. Her zaman sistemlerini geliştirerek saldırırlar. Ülkemizde zaman zaman bu tip durumlar da yaşanacaktır. Bu tip durumlarda mücadele edebileceğimiz altyapıya sahibiz. Bu tarz durumlar olduğunda en fazla bizi birkaç saat sekteye uğratabilirler. Duraksatabilirler. Bunlar normal bir durumdur." dedi.

 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE