CIA raporu tüyler ürpertici

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) 11 Eylül saldırıları sonrasında, terör şüphelilerine karşı uyguladığı işkence yöntemlerini gözler önüne seren rapor kamuoyu ile paylaşıldı.

Güvenlik 10.12.2014, 01:38 24.07.2016, 22:45
CIA raporu tüyler ürpertici
ABD Senatosu’nun beş yıldan fazla süren çalışmasıyla hazırlanan ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) 11 Eylül saldırıları sonrasında, terör şüphelilerine karşı uyguladığı işkence yöntemlerini gözler önüne seren rapor kamuoyu ile paylaşıldı.

Uzun süredir açıklanıp açıklanmaması konusunda tartışmalara neden olan CIA’in işkence raporu bugün nihayet kamuoyu ile paylaşıldı. Beyaz Saray raporun üzerinde aylar süren çalışmalarından sonra nihayet açıklanmasına izin verdi. Toplamda 6 bin 300 sayfa olan raporun yaklaşık 600 sayfalık özeti yayınlandı. Yayınlanan raporda, bugüne kadar politikacıların CIA’in sorgulama yöntemleri ile ilgili dile getirdikleri işkencelerin daha ötesinde uygulamalara gidildiği görüldü.

Raporun açıklanması, ABD tarihinin en karanlık dönemlerinden birisi olarak nitelenen 11 Eylül saldırılarından sonra devletin izlediği politikalarla ülkenin yüzleşmesi olarak yorumlanıyor. CIA raporu, eski başkan George W. Bush döneminde hem uluslararası insan haklarının hem de ABD’nin kendi ilkelerinin ihlal edildiği belgeledi. Siyasilerin ‘geliştirilmiş sorgulama teknikleri’ diye yıllarca nitelediği işkencelerin nedenleri arasında CIA personelinin sistematik ve bireysel başarısızlıkları ile ihtiraslarını şüpheliler üzerinde nasıl tatmin ettiklerini gözler önüne koydu.

Raporda, su ile boğulma hissi veren "waterboarding" işkence yöntemi başta olmak üzere CIA’in denizaşırı gizli hapishanelerinde birçok işkence yöntemi uyguladığı görüldü. Bununla birlikte rapor, CIA bugüne kadar ‘ileri sorgulama teknikleri’nin sadece çok az sayıda teröre bulaşmış zanlılar üzerinde uyguladığı savunmasını da çürütmüş oldu. CIA, 100’den az terör tutukluları ile şüpheliler üzerinde "waterboarding" yönetiminin uygulandığını savunuyordu. Ancak Senato müfettişlerinin ortaya koyduğu belgelere göre su ile boğulma hissi veren işkenceye 119 mahkumun maruz bırakıldığı ve bunların da 26’sının yasadışı yöntemlerle tutulduğu ortaya çıktı. Raporda ayrıca, CIA’in yalnızca su ile boğulma değil cinsel tehdit, dayak, uykusuz bırakma, soğuk ve karanlık hücrelerde alıkoyma gibi birçok farklı işkence yöntemine de başvurduğu görüldü.

İŞKENCE İLE MAHKUM ÖLDÜRÜLMÜŞ

Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı da, 2002 yılının Kasım ayında gizli bir CIA hapishanesinde beton zemin üzerine zincirlenmiş, kısmen çıplak bir tutuklunun soğukta bırakılarak ölümüne yol açılması.

CIA'in, hiçbir tıbbi destek almadan başları üzerinde elleri zincirlenmiş bazı mahkumları, 180 saatten fazla uykusuz bırakma, ‘anal yolla besleme veya anal yolla sıvı verme’ gibi çeşitli işkence yöntemlerine başvurduğu da raporda ifade edildi.

Rapor, CIA’in gizli hapishaneleri olduğu iddialarını resmileştirdi. Ancak yerleri konusunda açık bir bilgi verilmediği görüldü. CIA'in bu zindanlarındaki izole edilmiş hücrelerde, tamamen karanlıkta tutulan mahkumlara aşırı gürültülü müzik dinleterek yalnızca ihtiyaçlarını gidermeleri için kova verdiği yazıldı. El-Kaide üyesi olmakla itham edilen Abu Zubaydah isimli mahkuma CIA'in, 83 defa "waterboarding" işkence yöntemini kullandığı, bir ara zanlının hayat belirtilerini yitirdiği ancak daha sonra ilk yardımla tekrar yaşama döndürüldüğü de yazıldı.

Raporda mahkumlara yönelik işkence yöntemlerinin de bir bir kaleme aldığı görüldü. Raporda bulunan şu ifadeler ise dikkat çekti: "Siyasilerin dile getirdiğinden daha vahşice uygulamaların olduğu açık... Başlarına siyah çuval geçirilen ve çırılçıplak soyulan mahkumlar hapishane koridorlarında sürükleniyordu. Tamamen karanlık odalarda zincirlenerek alıkonuluyordu. Uyumalarına izin verilmiyor, kimi zaman ise çıplak halde dövülüyordu."

CIA Direktörü John Brennan, kurumun bazı hatalarının olduğunu kabul etmekle birlikte Senato komitesinin eleştirilerine karşı çıktı. CIA’in toplamış olduğu bilgileri, tutukları sorgulamasıyla elde ettiğini belirten Brennan, "Bugün düşman hem stratejik hem de taktik olarak verilen bu bilgiler sayesinde avantaj etmiş durumda." diyerek raporun kamuoyu ile paylaşılmasını eleştirdi.

İNSAN HAKLARI RAPORUN AÇIKLANMASINDAN MEMNUN

Raporda CIA’in kendisine tanınan yasal sınırı ihlal etmesine, hem Amerikan Sivil Haklar Birliği hem de İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tepki gösterdi. Amerikan Sivil Haklar Birliği, Obama yönetiminin raporla kabul etmiş olduğu işkence için açıkça özür dilemesini ve "Amerikan hükümeti asla bir daha işkence yapmayacak." şeklinde açıklamada bulunmasını istedi.

HRW adına bir açıklama yapan bu kurumun Başkanı Kenneth Roth, raporun hala açıklanmayan birçok gizli bölümlerinin olduğunu dile getirerek, "Senato’nun raporu, CIA’in işkence yapmadığı inkarını ilelebet boşa çıkardı ve ortaya çıkanlar ise işlenen suçun asla haklı çıkmayacağını gösterdi." dedi.

BUSH 11 EYLÜL SALDIRILARINDAN SONRA CIA’e İNFAZ YETKİSİ VERMİŞTİ

Rapor, 11 Eylül terör saldırılarından sonra dönemin ABD başkanı George W. Bush’un CIA, "Yargısız infaz, gözaltı ve sorgulama" yetkisi verdiğini de dile getirdi. Raporda ayrıca, Bush'un görev süresi dolmadan önce CIA’e verdiği geniş yetkilerin birçoğunu geri aldığı ve Başkan Obama’nın yemin ederek göreve gelmesinden hemen sonra 2009 yılında ‘ileri sorgulama tekniğini’ eleştirdiği ve bu işkence yöntemini yasakladığı yazıldı.  
Yorumlar (0)