DEPREMİN ŞAKASI OLMAZ !

Gerek dünyada gerekse de ükemizde meydana gelen ve gelmesi de mutemel olan depremler; insan hayatını, geleceğini bir anda yere bir edebilir Allah korusun !

Güvenlik 26.08.2019, 14:28 26.08.2019, 14:41
DEPREMİN ŞAKASI OLMAZ !

Depremler; insan hayatını, geleceğini bir anda yere bir edebilir Allah korusun !

Gerek dünyada gerekse de ükemizde meydana gelen ve gelmesi de mutemel olan depremler; insan hayatını, geleceğini bir anda yere bir edebilir Allah korusun !

Allah ( C.C ) korur elbette fakat biz depremlere karşı, kendimizi ne kadar koruyabilecek teknik ve sosyal imkanlara sahibiz ?

Allah muhafaza; ritler ölçeği oldukça kuvvetli bir olası depremde, kimbilr kaç canı kaybedeceğiz. Binaların temeli yanında; inşaatında kullanılan malzemelerin de kalİtesi ve denetimi iyi ve sağlıklı yapılmalı ve bu binaların yapısal özelik ve arazi şartları uygun zeminlere inşa edilmeli yoksa bizleri, yine önceki depremler gibi başka yeni depremler de bekeyebilr.

Geçtiğimiz aylarda; Amerika Kaliforniya Riverside Üniversitesi'nde Fizik Mühendisliği Doktora' sını yapan oğlumun yaşadığı Kaliforniya' da meydana gelen 7.1 şiddetindeki depremi sanırım çoğunuz tv' lerden izlemişsinizdir.

Haber sunucularının nasıl masa altına saklandıklarını ve bu şiddetli depremde nasıl bir şok yaşadıklarına şahit olmuştuk o gün.
Bu 7.1 şiddetindeki depremde; oğlumuzu telefon ile arayıp, sağlık durumlarını sorduğumuzda bize, pek fazla hissetmediklerini söyemişti. Allah muhafaza; bizim ülkemizde bu şiddette bir deprem olsa, sonucunun ne olacağını tahmin bile etmek istemem.

O nedenle; deprem ile ilgili yasaların sağlıklı işlemesi, inşaatların sağlam kriterere, malzemelere göre yapılması, güvenlik koridorunun oluşturulması ve bu işin uzmanlarından görüş alınması uygun olur.

Elbette Alah' ın dediği olur, olacaktır da ama bizler de ülke ve toplum, şehir ve insanlar  olarak, acaba deprem kavramı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ? Acaba kaçımız deprem esnasında ne yapılması ve yapılmaması konularında yeterli bilinç ve bilgiye sahibiz ?
Allah; sonumuzu hayreylesin inşallah yoksa "  Bindik bir âlamete, gidiyoruz kıyamete " gibi sözler edeceğimize, gelecekte daha sağlam binalar, deprem bilinci ve uygulamalarından da kaçınmayalım.

Alah bizleri, ülkemizi ve tüm dünyayı, insanları ve insanlığımızı her türlü doğal afetler ve tehlikelerden korusun inşallah.

Oktay Zerrin

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)