Diyarbakır'da eş zamanlı saldırılarda büyük can kaybı

Diyarbakır'da Çınar İlçesi Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik terör örgütü tarafından patlayıcı yüklü araç infilak ettirildi.

Güvenlik 14.01.2016, 11:09
Diyarbakır'da eş zamanlı saldırılarda büyük can kaybı
Diyarbakır Valiliği, Çınar İlçesi Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik terör örgütü tarafından patlayıcı yüklü araç infilak ettirildiği, patlamayla eş zamanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği'ne uzun namlulu silahla terörist saldırıda bulunulduğunu, olaylarda 2'si polis yakını 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 6'sı polis, toplam 34 vatandaşın yaralandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: "13.01.2016 günü saat 23.30 sıralarında bölücü terör örgütü (BTÖ) mensuplarınca ilimiz Çınar ilçesinde Çınar İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik olarak patlayıcı yüklü araç infilak ettirilmiş, patlamayla eş zamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliğine uzun namlulu silahla saldırıda bulunulmuştur. Düzenlenen saldırılara güvenlik güçlerimiz tarafından misliyle karşılık verilmiştir.

Olayın gerçekleşmesinin hemen akabinde Valilik bünyesinde İl Kriz Merkezi oluşturulmuş, Çınar ilçesine yeterli sayıda sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirilmiş, ayrıca takviye olarak çok sayıda jandarma ile polis görevlendirilmiştir. 

İlçe Emniyet Amirliği'ne yönelik olarak düzenlenen patlayıcı yüklü araçla yapılan terör saldırısı sonucunda; lojmanda ikamet eden 2 polis yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı polis ve 8’i polis yakını olmak üzere 14 kişi yaralanmıştır.

Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki bir binada yıkıntı meydana gelmiş, arama-kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak ve 5 vatandaşımız yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştır. Lojman civarında yer alan binalarda ise toplam 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar ilimiz merkez hastanelerine intikal ettirilmiş olup tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Yapılan ilk incelemelere göre meydana gelen patlamadan kaynaklı olarak İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası, İlçe Emniyet Amirliği'ne ait lojmanlar ve emniyet binasına yakın ikametlerde büyük çapta hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili çok yönlü araştırmalar devam etmektedir."
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu