Alexa

HDP'li Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri Gözaltına Alındı

Belediye Başkanı Melike Göksu, 2' si belediye meclis üyesi toplam 7 kişi gözaltına alındı. Bu sabah gözaltına alınan Başkan ve meclis üyeleri savcılığa sevk edildi.

HDP'li Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri Gözaltına Alındı

Erzurum' un HDP'li Karayazı ilçe Belediye Başkanı Melike Göksu gözaltına alınmasının ardından savcılığa sevkedildi. Bu sabah saatlerinde Belediye Başkan ve iki meclis üyesi ile birlikte 7 kişi adliyeye sevk edildi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri,  "terör örgütü üyesi olmak" suçundan verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası bir süre önce Yargıtayca onanan HDP'li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu ve 2'si belediye meclis üyesi 7 kişiyi düzenledikleri operasyonla yakalayarak gözaltına alarak emniyet müdürlüğüne götürülerek burada işlemlerinin ardından götürüldü.

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde PKK'li teröristler tarafından tuzaklanan el yapımı patlayıcının inflak etmesi sonucu 7 kişinin yaşamını yitirmesi ve 10 kişinin de yaralanması ardından, yapılan operasyonla HDP'li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş, gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Raha sonra ise  İçişleri Bakanlığı tarafından İlçe Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atanmıştı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, HDP’li Belediye Başkanı Melike Göksu’nun tutuklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Karayazı Belediye Başkanının Yargıtay’da devam eden bir davası vardı. PKK terör örgütüne üyelik suçlamasıyla devam eden bir yargılaması vardı ve o yargılaması kesinleşti. 7 yıl 6 ay cezaya mahkum edildi. Bu ifade bize ulaşır ulaşmaz kendisiyle ilgili yakalama emri çıkartıldı. Biz yakalamak için hareket ettiğimizde belediye başkanının ilçede olmadığını fark ettik. Yapılan çalışmalar neticesinde Jandarma Alay Komutanlığı ve Erzurum Emniyet Müdürlüğünün yaptığı ortak çalışma neticesinde uygulama noktalarımıza yakın bir güzergahta farklı bir düzende farklı bir kimlikle, kardeşine ait olan kimlikle yakalandı. Bizim tahminlerimiz kaçma yolunda bir eylem içerisinde olabileceği yönündeydi. Şu anda gözaltında, yargılaması kesinleştiği için cezaevine sevk edilecek. Belediye Kanunu'nun 5. maddesinde terör örgütü üyeliği ve terör örgütü ile ilgili suçlardan kesinleşmiş hüküm giymiş olan belediye başkanları ile ilgili özel düzenleme var. Geçtiğimiz yıl yapılan kanun değişikliğinde orada doğrudan seçilmeye gidilmiyor. Belediye başkanı terörle ilgili bir suçtan hüküm giydiği için ilçe belediyeleri için valinin, büyükşehir ve il belediyeleri olsaydı İçişleri Bakanlığının atamasıyla kayyum belediye başkanı görevlendirilmesi yapılacaktı. İçişleri Bakanlığı ile irtibat halindeyiz, orada bir kayyum görevlendirmesi yapacağız. Belediye başkanı herhangi bir durumdan değil terörle ilgili suçu olduğu için seçim olmayacak. Kayyum görevlendirmesi yapılacak” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 21:25
YORUM EKLE