İdlib'teki hain saldırının amacı

3 Şubat 2020’de rejim unsurları tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerimize yönelik gerçekleştirilen saldırılar, TSK’nın amaçlarını ve faaliyetlerini sekteye uğratmak amaçlıdı olduğu belirtildi. Peki, İdlib'te saldırının amacı nedir?

Güvenlik 03.02.2020, 23:25 06.02.2020, 01:47
İdlib'teki hain saldırının amacı

Askerlerimizin şehit düşmesiyle ilgili resmi kaynaklardan edinilen bilgi notun “3 Şubat 2020’de rejim unsurları tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerimize yönelik gerçekleştirilen saldırılar, TSK’nın amaçlarını ve faaliyetlerini sekteye uğratmak amaçlıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle:

2011 yılında başlayan Suriye'deki olaylar, Esed rejiminin şiddet yoluna başvurarak olayları bastırmaya çalışması sonrası bir iç savaşa dönüşmüş, yüz binlerce masum insan hayatını kaybederken, milyonlarca insan ülkesini terk etmek zorunda kalarak mülteci durumuna düşmüştür.

Suriye'deki iç savaş sonucu oluşan göç dalgasının bir numaralı destinasyonu Türkiye olmuştur.

Türkiye, Suriye'de savaşın sonlandınlarak demokratik bir siyasi çözüm arayışlarını desteklerken, aynı zamanda Suriye kaynaklı PKK¬PYD-YPG ve DEAŞ terörüyle de mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Savaşın ve terörün sona ermesi için mücadelesini hem askeri hem de diplomatik yollarla sürdüren Türkiye'ye, başta batı olmak üzere uluslararası camianın desteği her zaman soru işareti olarak kalmıştır. Türkiye, insani faaliyetlerde yeterli desteği alamadığı gibi, terörle mücadelede de müttefikleri tarafından yalnız bırakılmıştır. Türkiye tüm bunlara rağmen Suriye'deki krizin sona ermesi, kendisinin ve komşularının sınır güvenliğinin tekrar sağlanması, bölgede huzurun yeniden tesis edilmesi için tüm gücüyle sahada ve masada adımlarını atmaya devam etmektedir.

İidlib'de özellikle Rusya ile ortaya konan "çatışmazlık ya da gerginliği azaltma “bölgesi kurulması iradesi, Türkiye'nin öncülüğünde gerçekleştirilen barışçıl adımların önemli bir cüzüdür.

idlib'de gözlem noktaları vasıtasıyla varlığını sürdüren 'Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'deki krizin hem insani hem de stratejik boyutta en önemli yeri haline gelen bölgede daha fazla çatışma ve insani kriz yaşanmaması için önemli görevler üstlenmektedir.

İnsani yardımların koordinasyonundan göç dalgalarının gözlemlenmesine, sivil can kaybının engellenmesinden ılımlı muhalif unsurların hayatını devam ettirebilmesine kadar birçok görevi  Başarıyla yerine getiren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgenin yeniden bir ateş çemberine dönmesine engel olan baş aktör konumundadır. 

3 Şubat 2020de rejim unsurları tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerimize yönelik gerçeldeştirilen saldınlar, TSK'nın işte bu amaçlarını ve faaliyetlerini sekteye uğratmak amaçhdır. 
Saldınlann sadece bölgede tesis edilmek istenen çatışma ve gerilimden uzak orbmın bozulmasına değil, Suriye'ye komşu ülkeler başta olmak üzere, birçok ülkeye mülteci akınını hızlandıracağı ve artıracağı, dolayısıyla yeni insani krizlere kapı aralayacağı tüm çevrelerce görülmelidir. 

Tek amacı barış ve bölge huzurunun tesisi olan askerlerimize yapılan bu saldırı, misliyle karşılık verilerek rejim güçlerine ödetilmektedir. 
Bu saldırılara uluslararası camianın da baş. müttefiklerimiz olmak üzere güçlü bir tepki göstermesi gerekmektedir.
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu