Alexa

İşletmelerin Güvenlik Sorunu OSGB Hizmeti ile Çözülüyor

İş güvenliği uzmanları firma içerisindeki oluşabilecek iş kazalarının önüne geçerken işyeri hekimleriyse çalışanların sağlık durumundan sorumludur.

İşletmelerin Güvenlik Sorunu OSGB Hizmeti ile Çözülüyor

İş hayatında güvenlik en önemli konudur. Çalışma sahalarında güvenliğin sağlanması kanunlar çerçevesi dahilinde sağlanmıştır. Çıkarılan kanun ile her işletmede iş güvenliğini sağlayacak çalışanlar bulundurulması zorunlu kılınmıştır. Zorunlu kılınan bu durum firmalara sağlanan OSGB hizmeti olarak geçer. OSGB, Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin kısaltılmış halidir. OSGB kuruluşları firmaların isteği üzerinde çalışanların güvenliğini sağlamaları için iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri sağlar. İş güvenliği uzmanlarının çalışma sahaları içerisinde görevleri asayiş durumu sağlamaktan ziyade iş kazalarını önlemeye yöneliktir. İş kazalarının sık yaşandığı dönemlerde çıkarılan kanun ile zaman içerisinde iş kazaları azalmıştır. İş sektörünün her dalında hizmet verebilen iş güvenliği uzmanlarının dereceleri bulunur. OSGB konusuna dair tüm detaylara bu: https://www.yontemakademi.com.tr/ siteden ulaşabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanları firma içerisindeki oluşabilecek iş kazalarının önüne geçerken işyeri hekimleriyse çalışanların sağlık durumundan sorumludur. İşyeri hekimleri iş yürütülme esnasında rahatsızlanan, kendini halsiz hisseden ve belli rahatsızlıkları bulunan çalışanların sağlık durumlarını kontrol etmektir.  İşyeri hekimleri sağlık kontrolünden geçen bir çalışanın işine devam edemeyeceğini söylüyorsa izinli belge ile çalışanın günü dinlenerek geçirmesi sağlanır. İşyeri hekimleri ve iş güvenlik uzmanları firmalara yönlendirilmeden önce belli eğitimler alıp sınavlara girmesi gerekir. Yöntem Akademi iş güvenliği uzmanı iş yeri hekimi olmak isteyen kişilere örgün eğitim ve uzaktan eğitim seçenekleri sunar.

İşletmelerde İş Güvenliği Uzmanlarıyla Güvenli Çalışma Ortamı Sağlanır

İş güvenliği uzmanları çeşitli sorumlulukların altındadır. Firma içerisinde çeşitli görevleri bulunan iş güvenliği uzmanları çalışanlara yönelik adımlar atarken diğer çalışanlar kendi iş programları dahilinde çalışır. İş güvenliği uzmanlarının sınıfları vardır. Bu sınıflar kimlerin ne kadar tehlike bulunan işletmelerde çalışabileceğini gösterir. İş güvenliği uzmanları belirli eğitimler alırlar. Eğitimler kişileri iş dünyasına hazırlayacak niteliktedir. Eğitimlerin sonuna gelindiğinde ise sınavlara girilir. Bu sürecin ardından ilk alınan belge c sınıfı belgedir. C sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi kişinin tehlike riski az olan işletmelerde çalışabileceği anlamına gelir. Sertifikaların en yüksek sınıfı a sınıfı sertifikadır. A sınıfı sertifika yüksek tehlike içeren işletmelerde çalışabileceklerini gösterirken b sınıfı sertifika orta düzeyde tehlike riski olan işletmelerde çalışabileceği anlamına gelir. Yöntem Akademi tarafından sağlanan iş güvenliği uzmanı eğitimi kapsamlı olması sayesinde kişilerin ilk iş günlerinde dahi profesyonelce davranmasını sağlar.  

İşyeri Hekimlerinin İşletmelerdeki Görevleri

İşyeri hekimi olmak isteyen kişilerin tıp fakültesi mezun olmuş ve denkliğini almış olması gerekir. İşyeri hekimleri işletmelerdeki çalışanların sağlık kontrollerini yapacak olmasından dolayı tıp fakültesi mezunu olması şarttır. İşyeri hekimlerinin işletmelerde bir odası bulunması zorunludur. Bireylerin sağlık kontrollerini yapacağı ve gerekli ekipmanlarını yerleştirecek belli bir alanları bulunması gerekir. İşyeri hekimleri çalışanların tek tek sağlık kontrollerini yapmak için gezmez. Kendini rahatsız hisseden kişiler öncelikli olarak işyeri hekimlerini ziyaret eder. Rahatsız olan kişi işyeri hekiminin çizdiği yolu izler.  Yöntem Akademi işyeri hekimliği eğitimleri de verir. Yöntem Akademi’nin eğitimleriyle bireyler çalışma hayatlarında hiçbir eksiklik hissetmez. İşyeri hekimliği eğitimi hakkında program ve içerik bilgisi almak için buraya tıklamanız yeterli.

YORUM EKLE

banner325