Kıran Operasyonu, Teröristlerin Nefesini Kesti

İçişleri Bakanlığınca, Hakkari, Şırnak ve Van'da jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katıldığı tim ile teröristlere karşı "Kıran Operasyonu"nun başlatıldığı belirtildi.

Güvenlik 19.08.2019, 21:20
Kıran Operasyonu, Teröristlerin Nefesini Kesti

129 TİM'in  görev aldığı."Kıran Operasyonu" başlatıldı. İçişleri Bakanlığınca, Hakkari, Şırnak ve Van'da terör örgütüne yönelik jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katılımıyla başlatılan operasyonla ilgili yapılan açıklamaya göre, "Kıran" adı verilen operasyonu bizzat Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin Hakkari'den yönetiliyor.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş ise operasyon komutanı olarak görevde bulunuyor. Hakkari'de Tuğgeneral Nuri Öztürk, Van'da Tuğgeneral Yavuz Özfidan ve Şırnak'ta ise Albay Tahsin Saruhan operasyon komutanıolarak görevi başında teröristlere kan kusturuyor.

129 operasyonel tim görev yapıyor.

Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli, Faraşin, Kato Marinos ve Yalınca barınma alanlarında faaliyet gösterdiği belirlenen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede bulunan yayla ve meralar ile göçerlerin kontrolünü yapmak amacıyla düzenlenen operasyon kapsamında,üç ilde jandarma, polis özel harekat ve güvenlik korucularından oluşan toplam 129 operasyonel tim görev yapıyor.

15 mağara ve sığınak imha edildi

Şu ana kadar Hakkari'de Berçelan, İğdeli (Sergeldi), Seyitli, Güzelhatun (Ördekli), Hacıato, Kaval, Çaltepe, Kavaklı, Keftan, Ülebera, Çelki, Gulki, Kanikil, Mendi, Samura (Ceylanlı), Melih, Ger, Dilekli (Oğul) yaylaları ile Şive ve Bire meraları kontrol edilirken diğer taraftan, Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli barınma alanlarında 15 mağara ve sığınak imha edildi.

Faraşin, Kato Marinos, Çoban Dağı ve Türemiş Dağı bölgelerinde 12 mağara, sığınak imha edildi. Van'da Yalıncak Yaylası, Çetkeli, Tanbilik, Sıcaksu, Topçudeğirmeni, Erkinus, Şeyhmunilis ve Nebirnav yaylalarında TİM, teröristlerin barınma ihtimali bulunan yerleri kontrol ederken, Bulgurlu Dağı, Yalıncakyayla, Topçudeğirmeni Yaylası, Kevipir Tepe bölgelerinde 16 mağara/sığınak imha edildi.

Yorumlar (0)