Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Köpüklü yangın söndürme sistemleri basınçlı suyla köpüğün birleşmesi ile birlikte daha etkili oluyor.

Güvenlik 08.07.2021, 12:45
Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Genel olarak yanıcı ve sıvı kimyasalları veya yakıtların söndürülmesinde köpüklü yangın söndürme sistemleri kullanılıyor. Sentetik bazlı, protein bazlığı, alkole dayanıklı ve film oluşturucu köpek çeşitleri kimyasal özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Köpüklü yangın söndürme sistemleri otomatik olarak dizayn edildiği gibi manuel olarak da oluşturulabiliyor. Bu sistemler, yanıcı bölgeye anında müdahale ederek yangının büyümesini engelliyor. Köpüğün genel olarak şu alanlarda daha yaygın kullanılıyor.

  • Köpüklü yangın dolapları,
  • Tank söndürme sistemi,
  • Köpüklü sprinkler sistemi,
  • Köpüklü monitör sistemi,
  • Köpük jeneratörü gibi alanlarda kullanılıyor.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemlerinin Özellikleri

Günümüzde Endüstri sanayisinde sıklıkla kullanılan ve etkili bir söndürme sistemi olan köpüklü yangın söndürme sistemleri özellikleri şunlardır.

  • Oksijen ile yakıt buharının temas etmesini engelliyor.
  • Yakıt düzeyinde meydana gelebilecek buharlaşmanın önüne geçiyor.
  • Alev ile yakıt yüzeylerini birbirinden ayırıyor.
  • Yakıt yüzeyinde ve çevresinde yer alan metallerin soğumasına yardımcı oluyor.

Köpüğün Etkili Olduğu Yangın Türleri

Köpüklü yangın söndürme sistemleri uygulama alanlarına göre farklı boşaltma ekipmanları bulunur. Özellikle köpük dağıtım tesisatının otomatik olarak tasarlandığı gibi manuel olarak da dizayn edilen bir sistemdir. Köpüklü yangın söndürme sisteminde kullanılan köpük şu yangın türlerinde daha çok etkili oluyor. Özellikle ham petrol yangınları, benzin yangınları, fuel oil yangınları, jet yakıtı yangınları, gazolin yangınları gibi yangın türlerinde etkili bir yapısı bulunuyor.

Köpüklü Yangın Söndürücü Nerede Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan köpüklü yangın söndürme sistemleri uçak ve helikopter hangarlarında, depolarda, yakıtların yükleme ve boşaltma istasyonlarında, boya imalatı alanlarında, kimyasal madde üretim testlerde daha çok kullanılıyor.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemlerinin Avantajları

Köpüklü yangın söndürme sistemleri basınçlı suyla köpüğün birleşmesi ile birlikte daha etkili oluyor. Sahip olduğu düşük yoğunlukla hem yatay hem düşey yüzeylere yapışarak köpüğün yanıcı olan bölgenin üzerini kaplamasını sağlıyor. Böylelikle patlayıcı özellikteki gazların dışarı çıkmasını engelliyor.

Sisar Mühendisliğin Sunduğu Hizmetler

Sisar Mühendislik 1998 yılından beri yangın mühendisliği ve yangından koruma konularında ihtiyaç duyulan yangın sistemlerini tüm personel ve deneyimli kadrosu ile müşterilerine hizmet sunuyor. Sektörde uzun yıllar çalışmanın getirmiş olduğu tecrübe ile müşterilere uygun çözümler sunuyor.

Daha detaylı bilgi için www.sisar.com.tr web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
banner442