Mahkumlara Elektronik İzleme Neden Yapılır?

Mahkum ve hükümlünün toplum içinde durumunu takip ve denetimini sağlayan bir infaz yöntemi olarak bilinen Elektronik İzleme yöntemi ne demek? Elektronik izleme nasıl yapılır?

Güvenlik 11.08.2019, 18:49 11.08.2019, 21:22
Mahkumlara Elektronik İzleme Neden Yapılır?

Elektronik izleme sistemi hükümlüler için etkili bir infaz yöntemi olarak teknolojik bir yeniliktir. hükümlünün toplum içinde takip ve denetimini sağlayan çok etkili elektronik bir sistemdir. İnsanlar ve özellikle hükümlü ve yakınları bu Elektronik İzleme Sistemini merak ediyor. Peki Elektronik İzleme Sistemi nedir?

Elektronik İzleme Nedir?

Elektronik izleme; şüpheli, sanık veya hükümlülerin elektronik yöntem ve araçlar ile toplum içinde izlenmesi demektir. Hükümlünün gözetim ve denetim altında tutulmasını sağlar. mağdurun ve toplumun korunmasını destekleyen kararların infaz edilmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Mahkumlara Elektronik İzleme Neden Yapılır?

Bazı hükümlü ve tutukluların elektronik haberle görme yöntemleri ile toplum içinde izlenmesi ve gözetim altında tutulmasını sağlayan bu yöntem “konuttan dışarı çıkmamak, belirli yerlere gitmemek gibi” yükümlülük veya tedbirlerin etkin denetimini sağlamada kullanılır.

Alkol ölçümü, ses doğrulama, ve izleme gibi etkili bir yönteme sahip bu sistem Yurt dışı uygulamalarda da uzun süredir uygulanan ve tutuklama ve hapis cezasına göre oldukça ucuz olan elektronik takip uygulaması ile şüpheli, sanık ya da hükümlülerin takibi belli merkezlerden rahatlıkla yapılmaktadır.

Alkol Ölçümü Nedir?

Hükümlülerin evlerine yerleştirilir. Video üzerinden izlenir. Nefesten alkol ölçer. Alkol ölçümü yapan bu sistem hükümlünün yaşayacağı eve kurulur, Üfleme esnasında cihaz hükümlünün fotoğrafını çeker. Sistemin başında bulunan kişi, fotoğrafı çekilen kişinin doğru kişi olup olmadığını veri tabanında bulunan fotoğrafla karşılaştırarak tespit eder.

Konutta İnfaz Nedir?

Hükümlünün evinde dolaşabileceği tüm alanlar belirlenir. hükümlünün ayağına Elektronik kelepçe takılır. Hakkında hazırlanan günlük plan hükümlüye aktarılarak, tüm bilgiler sisteme yüklenir. Hükümlünün evine yerleştirilen alıcıya da gerekli bilgiler yüklenerek, Kişinin evine giriş çıkış saatleri ve diğer planlar program olarak sistemde bulunur. Kelepçe açılırsa sistem alarm verir. Kelepçeyi açan hükümlü kalan cezasını yeniden cezaevine gönderilir ve kalan cezasını burada çekmek zorunda kalır.

Ses Doğrulama Nedir?

Sabit ya da kablosuz hatlar üzerinden RF izleme aracılığıyla gerçekleştirilerek, Kişinin ses kaydı siteme tanıtılır. Kişi kontrol amacıyla aradığında veya arandığında sistemdeki ses ile eşlaştereler.

Elektronik İzleme Yasal Altyapısı Nedir?

Elektronik izleme, 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu’nun 15/A maddesinde yer almaktadır. Madde şöyle: “Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilir.”

İzleme Merkezi Nasıldır?

Türkiye'de 25 Şubat 2012 tarihinde elektronik izleme sistemine ilişkin pilot uygulamalar gerçekleştirildi. 20 Ocak 2013 tarihinde Elektronik İzleme Merkezi’nin kurulumu tamamlandı. İzleme Merkezi aynı anda 5.000 kişiyi izleyebilmektedir. Yedi gün, yirmi dört saat esasına göre dört vardiya şeklinde çalışmalarına devam eden İzleme Merkezi'nin giriş ve çıkışları elektronik sistemlerle kontrol edilmektedir. Personelin yükümlülerle yaptıkları görüşmeler ve diğer tüm işlemler kayıt altındadır. Sistem UYAP bilişim sistemi denetimindedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)