Okul ve Çevrelerinde Güvenlik Önlemleri

İçişleri bakanlığı bugün başlayacak olan yüz yüze eğitim dolayısıyla okul ve çevrelerinde güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardığını açıkladı.

Güvenlik 06.09.2021, 00:13 06.09.2021, 00:15
Okul ve Çevrelerinde Güvenlik Önlemleri

Yeni eğitim öğretim dönemi başlıyor. Yarın başlayacak olan yüz yüze eğitim dolayısıyla okul ve çevrelerinde güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Yeni eğitim öğretim döneminde 1.054 okul kolluk görevlisi, 22.772 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, 6.523 devriye ekibinde toplam 19.569 kolluk personeli ile 10 bin özel güvenlik görevlisi okulların güvenliğinden sorumlu olacak. 

Yapılan açıklamada: Bakanlık tarafından 2021-2022 yılı eğitim öğretim döneminde öğrencilerin güvenli şekilde okullara gidip gelmesini sağlamak üzere güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Emniyet ve Jandarma birimleri tarafından okul ve çevrelerinde yoğun güvenlik önlemleri alınacak. 

Yeni dönemde okullarda 1.054 okul kolluk görevlisi, 22.772 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, 6.523 devriye ekibinde toplam 19.569 kolluk personeli görevli olacak. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından Toplum Yararına Program dahilinde 10 bin özel güvenlik görevlisi de okulların güvenliğini sağlayacak.  

  • Okulda uyuşturucu, uyarıcı madde satışı ve kullanımını engellenevek.. Okul önleri ve yakın çevresinde, suç işlemede kullanılabilecek kesici, delici, patlayıcı vb. diğer unsurları satan, taşıyan ve bulunduran kişiler hakkında işlem yapılacak.
  • Okulların giriş çıkış saatlerinde görev alan devriye ekipler, okul önünde ve çevresinde okulla alakası olmayan ya da şüpheli görülen şahıslarla ilgili kontrolleri yapacak. Gerekli  durumlarda adli ve idari işlemler uygulayarak okul çevresinden bu şahısları uzaklaştırılacak.
  • Okul çevrelerinde güvenli eğitim ortamını bozan, seyyar satıcılar ile usule aykırı yiyecek içecek satanların men edilmesi için belediye zabıtası ile irtibat ve koordinasyon sağlayacak. Okul çevresinde öğrencilere sigara ve alkollü içki satan iş yerleri hakkında işlem yapacak. Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalışarak okul servis araçlarının denetimini yapacak.
  • Güvenli eğitim koordinasyon görevlisi ise, sorumlu oldukları okulların idarecileri, görevli rehber öğretmen ve okul aile birliğinde bulunan velilerle sürekli görüşerek bilgi alışverişinde bulunacak.
  • Metruk Binalar Yıkılacak, İnternet Kafe ve Oyun Salonlarının Denetimine Ağırlık Verilecek.
  • Okul çevrelerinde metruk statüsünde olduğu tespit edilen binalara ilişkin alınacak tedbirlerin gözden geçirilecek ve işlemleri tamamlanan metruk binaların biran evvel yıkılması sağlanacak.
  • Okul çevrelerinde bulunan internet cafe/oyun salonları vb. yerler düzenli olarak denetlenecek.
  • İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ile ilgili olarak 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen yükümlülükler ile bu iş yerlerinde uyulması gereken kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edilecek.
  • Okul çevrelerinde ve öğrencilerin bulunduğu yerlerde uyuşturucu/uyarıcı maddelerle mücadele konusu başta olmak üzere açık sigara satışının önlenmesi de dahil her türlü önleyici tedbir alınacak. 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)