banner434

Paslanmaz Boru Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Güvenlik 03.03.2022, 22:07
Paslanmaz Boru Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Paslanmaz borulara artan talep gün geçtikçe genişlediği için zamanla paslanmaz boruların üretimi de bir o kadar artmıştır. Paslanmaz boru imalatı yapan birçok firmanın olması, doğru ve kaliteli paslanmaz boru seçimini de oldukça zorlaştırmıştır. Paslanmaz boru seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında ihtiyaçlar, hangi alanlarda kullanılacağı ve kullanılacak alana paslanmaz boruların uyumlu olup olmadığı gelmektedir. Tüm bunların yanında paslanmaz boruların sunduğu avantajlar da göz ardı edilmemelidir.

Korozyon Direnci

Paslanmaz boruları diğer malzemelerden ayıran en önemli özellik, korozyona karşı dirençli olmalarıdır. Yüksek korozyon direncine sahip olmalarının asıl sebebi, alaşımlarında bulunan krom bileşenleridir. Krom elementi, oksijen ve paslanmaz boru arasında adeta bir filtre görevi görür ve bu durum korozyona karşı direnç sağlamasına sebep olur.

Karbon Miktarı

Farklı alaşım ve elementlerden oluşan paslanmaz borular, üretilen malzemeye göre farklı değerlere sahip olabilirler. Karbon, paslanmaz çelik borularda kullanılan en önemli elementler arasındadır. Artan karbon oranı, paslanmaz borunun zarar görme oranını azaltır. Bu nedenle paslanmaz boru seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, karbon miktarıdır. Karbon miktarının artması, malzemeyi sertleştirir. Kullanılacak olan alanlara göre paslanmaz borular daha az karbon yapısına sahip nitelikte de tercih edilebilirler. Kullanıcılar bu noktaya özellikle dikkat etmelidirler.

Dayanıklılık

Paslanmaz boru seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer önemli unsurlardan biri de dayanıklılık oranıdır. Paslanmaz boru imalatı yapan firmalar, üretilen ürünlerin yüksek direnç sağlaması için paslanmaz çelik kullanırlar. Böylelikle paslanmaz çelik özellikteki borular, yüksek basınçlara maruz kalınan ortamlarda da rahatlıklar kullanılabilirler.

Hijyen

Paslanmaz borular, üzerinde bakteri üremesine uygun özellikte değillerdir. Bu nedenle paslanmaz borular hijyenik sayılabilir. Pürüzsüz nitelikteki yüzeyleri, paslanmaz boruları kolay temizlenebilir ve uzun süre boyunca kullanıma uygun hale getirmektedir.

Hijyen:

Paslanmaz çeliğin en önemli özelliklerinden biri de bakteri üremesine uygun ortam oluşturmamasıdır. Paslanmaz boru bu nedenle hijyeniktir. Aynı zamanda pürüzsüz yüzeyleri sayesinde çok kolay bir şekilde temizlenebilir ve uzun süre boyunca hijyenik bir şekilde kullanılabilirler.

Estetik Görünüm:

Paslanmaz borular, son zamanlarda dekoratif alanlarda da sıklıkla kullanılmaya başlayan ürünler olarak tanınmaya başlamışlardır. Bunun sebebi, paslanmaz çeliklerin yüzeyi sebebiyle parlak ve kaliteli bir görünüme sahip olmalarıdır. Paslanmaz boru seçimi yaparken ürünlerin estetik görünümleri de bu nedenle oldukça önem taşır.

Paslanmaz çelik boru çeşitlerine göz atmak ve paslanmaz boru fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz Borşen Boru web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yorumlar (0)