TMB Başkanı Mithat Yenigün, Depreme hazır olalım!

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Art arda yaşanan depremler sorumlulukları bir kez daha hatırlattığını belirterek, "Her an depreme hazır olalım, gerekli çalışmaları ciddiyetle ve hızla tamamlayalım” çağrısında bulundu."

Güvenlik 16.08.2020, 14:24
TMB Başkanı Mithat Yenigün, Depreme hazır olalım!

Marmara Depremi’nin 21. yıldönümü kapsamında açıklama yapan TMB Başkanı Mithat Yenigün,17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen deprem ile kaybettiğimiz binlerce vatandaşımızın acılarının hala yüreklerde olduğunu belirtti. Yenigün, “Ard arda yaşanan son depremler de tüm kesimlerin deprem konusundaki sorumluluklarını hatırlaması ihtiyacına işaret ediyor. Her an depreme hazır olalım, gerekli çalışmaları ciddiyetle ve hızla tamamlayalım” çağrısında bulundu.

Marmara Depremi’nin 21. yıldönümü kapsamında Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, depremde kaybettiğimiz binlerce vatandaşımızın acılarının hala yüreklerde olduğu belirtilirken, TMB olarak, böyle bir acının ne ülkemizde ne de dünyada bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

TMB Başkanı Yenigün, Dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinde bulunan Türkiye’de sağlam yapıların önemi her geçen gün daha fazla hissedildiğine dikkat çekerek, Güvenli yapılara ilişkin farkındalık artmakta ve önlemler memnuniyet veren biçimde alınmakta olsa da deprem gündeminin sürekli kılınarak ihtiyaçların tamamlanması gerekmekte olduğunu belirterek, "Deprem hazırlıklarını bu afetin ciddi tehdidi altında olan ülkemizde öncelikli gündem maddesi kılalım, gerekli çalışmaları ciddiyetle ve hızla tamamlayalım” diye konuştu.

Kayıplara, deprem değil, ihmal ve kusurlu yapılar sebep olduğuna dikkat çeken Yenigün, şu ifadelerine yer verdi:

"Zaman, ‘üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans’ zamanıdır. Ülkemiz açısından deprem odaklı kentsel dönüşüm hayati önem taşımaktadır. Ancak her zaman vurguladığımız üzere; kentsel dönüşüm bina bazlı ve rant odaklı ele alınmamalı, dönüşüm bütünsel bazda bilimsel biçimde tasarlanarak uygulanmalıdır. Doğru mühendislik yaşatır. Dolayısıyla müteahhitlik kriterlerini belirleyen yasal altyapının tamamlanması ve etkin biçimde uygulanması gerekmekte, yapı denetimleri de büyük önem taşımaktadır. Ayrıca nitelikli ve eğitimli işgücünün dayanıklı yapılar için bir zorunluluk olduğu unutulmamalıdır.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)