Türk gemisine saldırıldı!

Türk gemisine Nijerya açıklarında korsanlar tarafından saldırıldı. Düzenlenen saldırıda 10 denizcinin rehin alındığı belirtildi.

Güvenlik 16.07.2019, 17:30 16.07.2019, 18:12
Türk gemisine saldırıldı!

Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne giden Türk gemisine Nijerya açıklarında korsanlar tarafından saldırılarak 10 denizci rehin alındı.Gemi sahibi tarafından yapılan açıklamada can kaybının yaşanmadığı ifade edildi.

"Kamerun'un Douala limanından Fildişi Sahili'ndeki Abidjan limanına boş olarak gitmekte olan 8900 Dwt Türk bayraklı Paksoy-1 isimli yük gemisine Nijerya Brass kıyısının 124 mil (230 kilometre) güneybatısında silahlı korsanlarca saldırı düzenlenndiğini belirten  Kadıoğlu Denizcilik'ten açıklamada gemideki iletişim ve seyir cihazlarına zarar verildiği de belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamada, "Tamamı Türk vatandaşı 10 denizci arkadaşımız korsanlar tarafından rehin alınmıştır" denilen açıklamada, "İlk duyumlara göre yaralanma ve can kaybı yaşanmamıştır. Tüm personelimizin salimen serbest bırakılmaları için çalışmalarımız devam etmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaştıkça sizlere ileteceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Kadıoğlu Denizcilik Genel Müdürü Numan Paksoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Geminin üzerine çıkıp personeli etkisiz hale gelmişler. Gemi hareket etmesin diye zarar vermişler büyük ihtimal. Kalanlar, güvenli bir yere devam etmişlerdir. Para için yapıyorlar bunu. Denizciler alıp, fidye alarak salıyorlar. Esas amaç fidye almak. Bugüne kadar personele zarar verme durumu yaşanmadı." dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamasında "Dışişleri Bakanlığımız ve istihbarat birimlerimiz yoğun şekilde çalışıyor" dedi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada ise "Douala Limanından (Kamerun) Abidjan'a (Fildişi Sahili) gitmekte olan Türk bandıralı bir kargo gemisi 13 Temmuz akşamı Nijerya açıklarında korsan saldırısına uğramıştır. Saldırı sonucu, Türk vatandaşı olan gemi mürettebatının bir bölümü korsanlar tarafından kaçırılmıştır. Korsanların terk ettikleri gemi Tema Limanına (Gana) çekilmiş olup, kaçırılan vatandaşlarımızın serbest bırakılmalarını teminen Nijerya ve Gana makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Konu Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca yakından takip edilmektedir" denildi.

Yorumlar (0)