Umreden Dönen 10 bin 330 kişi tedbir Amaçlı Karantinada

Korona Virüs nedeniyle tedbir amaçlı Umreden dönen 10 bin 330 kişi karantinaya alındı. Dr. Fahrettin Koca sosyal medyada yaptığı açıklamada; UMREDEN dün geceden itibaren dönen tüm yolcuların Ankara ve Konya’daki Öğrenci Yurtlarında Karantina Mantığıyla ayrı odalara yerleştirildiğini duyurdu.

Güvenlik 15.03.2020, 16:10 15.03.2020, 16:33
Umreden Dönen 10 bin 330 kişi tedbir Amaçlı Karantinada

Sağlık bakanlığı korona virüsü nedeniyle sıkı tedbirler almaya devam ederken, Umreden dönen 10 bin 330 kişiyi de  karantina altına alındığını duyurdu. Gençlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Konya ve Ankara'da yurtlar karantina sürecine uygun hale getirildi" belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ise, Suudi Arabistan'dan Umre dönüşünün erkene alındığı duyuruldu.

Gençlik Bakanlığı, "Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan'dan Umre dönüşünün erkene alındığı duyurduğu açıklamada ise: "27 Şubat 2020 itibariyle ülkemizden umre çıkışları durdurulmuş, bu tarihten sonra umre amaçlı seyahate izin verilmemiştir. 20-30 günlük turlarla S.Arabistan’da bulunan ve dönüşü ileriki tarihlerde planlananların dönüşleri erkene alınmıştır.. Sağlık Bakanlığımız tarafından dün geceden itibaren umreden dönen tüm yolcular tedbir amaçlı Ankara ve Konya'daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtlarında karantina mantığı ile ayrı odalara yerleştirilmeye başlanmıştır. Şüpheli bulunanlar ise hastaneye kaldırılarak testleri yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığımız tarafından dün geceden itibaren umreden dönen tüm yolcular tedbir amaçlı Ankara ve Konya'daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtlarında karantina mantığı ile ayrı odalara yerleştirilmeye başlanmıştır. Şüpheli bulunanlar ise hastaneye kaldırılarak testleri yapılmaktadır.

Dr. Fahrettin Koca sosyal medyada yaptığı açıklamada;

UMREDEN dün geceden itibaren dönen tüm yolcular, Ankara ve Konya’daki ÖĞRENCİ YURTLARINDA KARANTİNA MANTIĞIYLA ayrı odalara yerleştirilmektedir. Şüpheli bulunanlar gelir gelmez hastaneye kaldırılıp, testleri yapılmaktadır. Tedbirlerde hep birlikte tavizsiz olalım! Umreden daha önce dönenler tıpkı şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Umre ziyaretçileri virüse karşı tedbirlerini ise seyahatlerinde Sağlık ekiplerimizin verdiği eğitimle aldı. Ülkede İlk 14 Günü henüz doldurmayanları takip ediyoruz." 

Ankara'daki yurtların isimleri 

Şehit Özel Harekat: 2064

Milli İrade: 1880

Gölbaşı: 1448

Toplam: 5392

Konya'daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı ise şöyle:

Tahir Büyükkörükçü: 2228

Kutalmışoğlu: 2710

Toplam: 4938

Yorumlar (0)