Yeni yolsuzluk soruşturması

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarının da yeraldığı dosya, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11.04.2014'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollandı.

Güvenlik 08.08.2014, 12:56 24.07.2016, 22:47
Yeni yolsuzluk soruşturması

Karşı Gazete'den Emre Erciş'in haberine göre, olayın "Kaçak Mercedes" iddiası ile ilgili olmayıp, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, "Orman arazisi arsa vasfı'nın değiştirilmesi ve uygun yasa yapılması için, suç örgütü kurmak ve üye olmak" amaçlı olduğu ortaya çıktı.

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarının da yeraldığı dosya, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11.04.2014'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollandı.

SORUŞTURMA DOSYASINDA ÇOK SAYIDA ŞÜPHELİ VAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2014/53066 nolu soruşturma dosyasında, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, adliyede görev yapan birçok hakim ile savcı, AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Tabiat Varlıklarını koruma Genel müdürü Osman İyimaya, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Mustafa Varank ve çok sayıda işadamının adı geçiyor.

Şüpheli vasfı taşıyan şahıslar, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak, rüşvet vermek, almak ve aracı olmak, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek" iddialarıyla suçlanıyor.

VERİLEN RÜŞVET RAKAMLARI DUDAK UÇUKLATIYOR

Ahmet İyimaya, Osman İyimaya, Mustafa Varank, Kutlu Şaşmaz gibi Danıştay 12, 13, 14 daire üyeleri gibi isimlerin yeraldığı dosyada rüşvet olarak verildiği iddia edilen 1.2 milyon DOLAR, 750 Bin EURO, 260 Bin TL ve binlerce lira değerindeki mücevher setleri, dudak uçuklatırken, rantın ne kadar büyük olduğunu da gözler önüne seriyor.

YOLSUZLUK VE RÜŞVET SORUŞTURMASINDA ERDOĞAN'IN DA ADI GEÇİYOR


Soruşturma kapsamında elde edilen deliller 60 CD olarak bilirkişiye verilirken, şüpheli firma yetkilileri arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerinde, şahısların ilk olarak AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya'ya ulaştıkları belirleniyor.

Şüpheliler arasında devam eden telefon görüşmelerine daha sonra Erdoğan'ın danışmanı Mustafa Varank da dahil oluyor.

Mustafa Varank ile şüpheliler arasında geçtiği iddia edilen görüşmede Varank'ın "Beyefendi bu işin içinde, siz rahat olun" şeklinde teminat verdiği iddia ediliyor.

SORUŞTURMANIN AKIBETİ, 'DENİZ FENERİ SAVCISI'NA BAĞLI

Soruşturma kapsamında teknik, fiziki takip ve birçok delilin bulunduğu 60 CD, bilir kişiye teslim edilirken, 2014/53066 nolu soruşturma dosyası Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'a teslim edildi.

Deniz Feneri Davası dosyası, savcılardan alınıp Kodalak'a verilmiş, Kodalak ise somut deliller olmasına rağmen Deniz Feneri Davası dosyasından "Örgüt Suçu"nu kaldırmıştı.

Kodalak'ın aralarında Başbakan Erdoğan'ın da olduğu iddia edilen bu yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında ne yapacağı ise merak konusu.

Yorumlar (0)