Yunanistan Türk adalarını işgal ediyor

Türk adalarını işgal eden Yunanistan, adalarımıza birer birer Yunan bayrağı dikiyor. Yunanistan'ın Türk adalarını işgal etmesi karşısında medya ise suskunluğunu koruyor.

Güvenlik 18.07.2012, 00:43 24.07.2016, 22:08
Yunanistan Türk adalarını işgal ediyor

Yunanistan, Türk adalarını işgal ediyor. Yunanistan'ın Türk adalarına bayrak dikmesi konusunda Türkiye tarafından henüz somut bir açıklama veya bir tepki verilmiş değil.

Türk adalarına bayrak dikerek uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan Yunanistan adaya askerlerini de indirdi.

Yunanistan, Türkiye'nin Ege sahilindeki Eşek ve Bulamaç adalarından sonra Nergizçik adasını da işgal ederek bayrak dikti. Adada doğrudan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yetkisi olan Yunan Kilisesi de bulunuyor.

Patrikhanenin internet sitesinde sadece bu üç adanın değil diğer küçük adaların da "doğrudan ekümenik patrikliğin yetkisi altında olduğu" iddia edildi. Bu ifade Yunanistan'ın ada işgallerine devam edeceği şeklinde yorumlanıyor.

Adalar'da Yunan askeri de var

1996 yılında Yunanistan'la yaşanan Kardak krizinin ardından, yeni bir kriz kapımızda. 3 adamıza bayrak diken Yunanistan'a Türkiye tarafından henüz bir tepki verilmiş değil. 2004 yılından itibaren adaları sistematik olarak işgal eden Yunanistan'ın adalara asker konuşlandırdığı da belirtiliyor. Yunanistan'ın bir sonraki adımının ne olacağını kestirmek mümkün değil.

Medya ve hükümet ilgisiz

Yunanistan'ın üç adamızı işgali Kardak krizinde ortalığı ayağa kaldırarak, günlerce yayın yapan medyanın ne yazık ki gündeminde değil. Konuya ilişkin görsel ve yazılı medyada çıkan haberler yok denecek kadar az. Dış politikada Suriye'den başkan bir gündemi olmayan Hükümette Yuna işgallerine ilgisiz. Hükümetin bu ilgisizliği en çok Yunanlıların işine yarıyor. Toplumsal ve siyasi ilgisizlik Yunanlıların ekmeğine yağ sürüyor.

Yunanistan bunu hep yapıyor

1996 yılında Türkiye ile Yunanistan Ege açıklarındaki Kardak kayalıkları nedeniyle savaşın eşiğine gelmişti. Türk bandıralı bir geminin kayalıklara oturması üzerine Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık krize dönüşmüş ve bölgede askeri hareketlilik başlamıştı. Yunan Ordusu, bir süre sonra doğudaki adacığa asker çıkarıp, bayrak dikmişti. Ardından Türkiye de SAT ve SAS komandolarıyla da bir diğer adacığa çıkarak Türk bayrağı dikmişti. Kriz uluslararası güçlerin araya girmesiyle aşılmıştı.

ADA İŞGALİ 2004'TE BAŞLADI

Yunanistan ada işgallerine 2004 yılında başladı. 2004'te Bulamaç ve Eşek adasını işgal eden Yunanistan, eski tarihli haritalarda adaların Türk toprağı olduğunun belirtilmesine rağmen bu konuda geri adım atmadı. Yunanistan'ın işgal ettiği adalara asker de yerleştirdiği iddia edilmişti.

EGE'YE İSRAİL'İ ÇAĞIRDILAR

Bu gelişmeler yaşanırken İsrail Ege'de Yunan deniz kuvvetleri ile ortak askeri tatbikat düzenlemeye hazırlanıyor. Yunanistan-İsrail askeri işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecek tatbikat bu ay içinde Milos Adası'nın kuzeyinde yer alan ''Karavia'' bölgesinde icra edilecek. Gerçek mermilerin kullanılacağı tatbikat, Atina'nın kuzeyindeki radar sistemleri tarafından da koordine edilecek. Tatbikatla ilgili bölgedeki gemi ve uçaklar uyarılmış durumda. Tatbikatta yer alacak gemilerin sayısı ve tipi ile ilgili bilgi verilmezken İsrail'i Ege'ye kimin davet ettiği ise ortada.

Milli Gazete

Yorumlar (0)