Alexa

2018 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2018'de Ramazan bayramı ne zaman olduğu merak ediliyor. Milyonlarca Müslüman Ramazan Bayramı ile ilgili google de aramalar yapıyor.

2018 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Milyonlarca Müslüman tarafından Ramazan Bayramı merak ediliyor. Ramazan Bayramı ne zaman? Bayram ne zaman başlıyor? 2018 Ramazan ayı ile ilgili bilgiler kapsamhaber'de.

2018 Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan ayının 1. günü 16 Mayıs 2018’e denk geliyor. Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak. 15 Haziran ise Ramazan Bayramının birinci günü. 17 Haziran Ramazan Bayramı’nın son günüdür.

RAMAZAN BAYRAMI İLE İLGİLİ KISA BİLGİ:

Müslüman aleminde oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. 

ÜÇ AYLAR NEDİR?

Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah'ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed'in ayıdır, Ramazan da ümmeti'nin ayıdır. Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

RAMAZAN BAYRAMINDA KAÇ GÜN TATİL OLACAK?

Yani 2018 yılı itibariyle Ramazan Bayramının 9 gün resmi tatil olması söz konusu değil. Fakat Kurban Bayramı tatilinin uzun olması bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 03:55
YORUM EKLE