Alexa

2020 Yılı Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? (Dini Günler Takvimi)

2020 yılı Ramazan ayının ne zaman olduğu merak ediliyor. peki Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç ne zaman? 2020 yılının dini günleri belli oldu mu? Üç aylar 25 Şubat’ta başlıyor. 27 Şubat Perşembe günü ise Regaip Kandili.

2020 Yılı Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? (Dini Günler Takvimi)

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? 2020 yılının dini günleri belli oldu. Ramazan tatili kaç gün? İslam alemi için çok önemli bir ay olan Ramazan Ayı için Yüce Allah Kur'an'da "Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır." (Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. 

(Ramazan orucu farz, teravih sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.) [Nesai]

Hicri takvime göre belirlenen dini günler her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor. Ramazan ayı 2020 yılında ise  Nisan ayına denk geliyor. 24 Nisan günü başlayan oruç 23 Mayıs günü bitiyor. Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve o "on bir ayın sultanı" olarak, zihinlerde ve gönüllerde yer bulmuştur.

Ramazan Ne Demek?

"Ramazan" kelimesi güneşin sıcaklığının şiddetinden gayet kızmasıdır. pek kızgın yere “ramda” denir. Kızgın yerde yalın ayak yürümekle yanmak demektir. Bu aya “Ramazan” denmesinin bir sebebi; bu ayın günahları yakmış olmasıdır. Bu ayda açlık, susuzluk hararetinden ıstırap çekilir. Veyahut oruç hararetinden günahlar yakılır. Ramazan “yağmur” demektir. Yaz sonunda güz mevsiminin başlangıcında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelir. Bu yağmur yeryüzünü yıkadığı gibi şehr-i Ramazan da ehl-i imanı günahlardan yıkayıp kalplerini temizlediği için bu isim ile isimlendirilmiştir.(Elmalı Hamdi Yazır)

2020 yılı dini günler Takvimi : 

Üç ayların başlangıcı - 25 Şubat Salı 

Regaip Kandili - 27 Şubat Perşembe

Miraç Kandili - 21 Mart Cumartesi

Berat Kandili -7 Nisan Salı

Ramazan Başlangıcı - 24 Nisan Pazar

Kadir gecesi - 19 Mayıs Salı

Ramazan Bayramı Arifesi - 23 Mayıs Cumartesi

Ramazan Bayramı 1. Gün - 24 Mayıs Pazar

Ramazan Bayramı 2. Gün - 25 Mayıs Pazartesi

Ramazan Bayramı 3. Gün - 26 Mayıs Salı

Kurban Bayramı Arifesi - 30 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 1. Gün - 31 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı 2.Gün - 1 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 3.Gün - 2 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 4. Gün - 3 Ağustos Pazartesi

Hicri Yılbaşı – 20 Ağustos Perşembe

Aşure günü – 29 Ağustos Cumartesi

Mevlid Kandili – 28 Ekim Çarşamba

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 01:28
YORUM EKLE