Alexa

Agnostisizm Nedir?

Agnostisizm nedir? Agnostisizm ile ateizmi arasında fark nedir? Agnostisizm ’in en kabul gören görüşü bilinmezcilik olduğunu belirten yazarımız Güldane Kaya, Agnostiklerin inandığı iki farklı agnostisizm felsefesi olduğunu yazdı.

Agnostisizm Nedir?

Kapsamhaber yazarı Güldane Kaya,daha önceki yazısında Teizm den bahsetmişti. Bu yazısında ise farklı bir din felsefesi olan Agnostisizmi anlattı.

Agnostisizm Nedir?

Agnostisizm, esasen evrenin var olma nedeninin, bunun nelerden kaynaklandığını, yaratıcının var olup olmadığının bilinmesinin imkânsızlığını bunun da bilinmesinin imkansız olduğunu söyleyen felsefi düşünce olduğunu belirterek, Agnostisizm ile ateizmi asla karıştırmamak gerektiğini ifade etti. "Ateist düşünce bir yaratıcının olmayacağını kesin olarak reddeder. Agnostisizm ise bunun asla bilinemeyeceğini söyler." dedi.

"Ateizm ile agnostisizm ’in ortak noktası ikisi de felsefi bir düşünceden ibarettir." şeklinde yazan Kaya, Agnostisizm ’in en kabul gören görüşü bilinmezcilik olduğunu, Bazı filozoflara göre ise bu düşüncenin temelinde tarafsızlık yattığını söyledi.

"Agnostisizmi benimseyip bu felsefi akımı benimseyen kişilere agnostik denir." şeklinde açıklayan Kaya, 

Ateizmi takip edenlere ateist, Deizmi takip edenlere deist dendiğini, Agnostiklerin inandığı iki farklı agnostisizm felsefesi bulunduğunu ifade ederek, "Hiç kimse bilinmeze gidip gelmediği için yaratıcı hakkında bilgi sahibi olamaz ancak bilinebilir olacağı bir varsayım, ihtimal olduğunu ileri sürer. Diğer görüş solan güçlü agnostisizm ’de yaratıcı hiçbir şekilde bilinemez demektedir ve bu daha net ve keskindir. Aslında hayatımızda her şeyi kendimiz çekiyoruz. Buna da rezonans enerji alanı deniyor." dedi.

Düşünce gücünün enerji alanına yayılıp titreşmesiyle kişiler frekansa, eğitim seviyesine, aile, arkadaş ortamına göre kendilerine yön çizdiğine işaret eden Güldane Kaya, İçsel olarak neyi benimsiyorlarsa kendilerini o yönde kodladıklarını belirtti. YAZININ TAMAMI ŞÖYLE

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325