Alexa

Alman Sosyolog Her Yıl 4 Hatim Yapıyor

12 yıl önce Müslüman olan Alman sosyolog, yılda 4 defa Kur`an-ı Kerim`i okuyarak hatmediyor.

Alman Sosyolog Her Yıl 4 Hatim Yapıyor
Almanya Karlsruhe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Andrea Kronenthaler (Hatice Özdemir), Müslüman olduktan sonra Türk eşi İbrahim Özdemir ile birlikte Cenab-ı Allah`ın Peygamberi Hz. Muhammed (sas) aracılığıyla gönderdiği yüce kelamı Kur`an`ı yılda 4 defa okuduklarını söyledi.


Kur`an`ın ilk emrinin `Oku` olması nedeniyle Müslüman olduktan sonra Almanya`da Arapça kursuna gittiğini belirten Andrea Kronenthaler, ardından yeni dininin kitabını okumasını öğrendiğini kaydetti. Eşinin Türk olmasından ötürü yılın belirli ayını Antalya Side`de geçirdiğini belirten Kronenthaler, Ramazan ayını genelde Türkiye`de geçirmeye çalıştığını ve Müslüman olduktan sonra önce namaz kılmasını öğrendiğini ifade etti. Müslüman olduktan sonra orucunu kaçırmamaya özen gösterdiğini anlatan Kronenthaler, İslamiyet`i seçmeden önce Hıristiyan Katolik olduğunu ve ismini de Hatice olarak değiştirdiğini söyledi.

Kronenthaler, "Yüce dinimizin ilk emri `Oku` olduğu için Rabbimin biz Müslümanlara gönderdiği yüce kitabımı okumaya çalışıyorum. Hayatımı, dinimin emir ve yasaklarına göre yaşamaya çalışıyorum. Her yıl Kur`an`ı 4 defa hatmediyorum. Kur`an benim biricik hayat kaynağım. Ramazan ayında Kur`an okumak bana daha fazla güç ve kuvvet veriyor. " dedi.

Kronenthaler, Almanya`da tek tanrılı dinleri araştırırken Müslüman olduğunu söyledi. Müslüman olmasında en önemli etkenin Güllerin Efendisi Hz. Muhammed (sas)`in 63 yıllık örnek hayatı olduğunu belirten Kronenthaler, Müslüman olduktan sonra Hz. Muhammed (sas) üzerine dünyada İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Fransızca, Flemenkçe ve Türkçe dillerinde 78 kaynak eser okuduğunu söyledi.

İbrahim Özdemir, Alman eşi ile birlikte evde düzenli bir şekilde Kur`an okuduklarını, eşinin iyi derecede İngilizce, Almanca, Türkçe ve Arapça bildiğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 22:46
YORUM EKLE