Yandex Metrika

Berat Kandil'i anlamı ve önemi

Berat Kandili,İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan Berat gecesidir.

Berat Kandil'i anlamı ve önemi
22 Mayıs 2016 Pazar 01:12

Berat Kandili, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat Kandili ne zaman?


Berat kandili 2016; 21 Mayıs Cumartesi akşamını 22 Mayıs Pazar gününe bağlayan gecesidir.

Berat Kandili Ne Demektir?

Berat Kandili üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları içerisinde; Müslümanların günahlardan arınabilmesi ve beraat etmesi için dua ettikleri bir gündür.

Berat kelimesinin anlamı da suçtan ve cezadan kurtulma olarak geçer. İslam öncesi dönemde Arap toplumunda borçtan, cezadan, vergiden kurtulanların beraat ettiği söylenirdi.

Türk yargı sisteminde de herhangi bir suçtan aklanan bir kimse için beraat ettiği söylenir.

Berat, kurtuluş demektir. Berat Kandili gecesinde de Müslümanlar yaptıkları dua ve zikirlerle Allah tarafından affedilmek için yalvarırlar.

Berat Kandili ile beraber diğer kandiller de toplumu Ramazan ayına hazırlar. Berat Kandili gecesinde yapılan dualar Müslümanları daha temiz bir şekilde Ramazan ayına hazırlar.

Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi anlamlar taşımaktadır. Berat kandili, Allah'ın kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zamandır.

Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib Gecesi, Berat Gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi.’ (İbni Asakir)

‘Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.’ (İbni Mace)

Berat gecesinde, kaderimiz tekrar mı yazılıyor?

Kader, ezelde Levh-i mahfuzda yazılmıştır. Sonradan bir şey yazılmaz. Yani, Levh-i mahfuzda olacak değişiklikler ve ömürlerin artması ve kısalması da, ezelde yazılmıştır. Allahü teâlânın ezeldeki ilmi nasılsa, Levh-i mahfuzdaki değişiklikler, ona uygun olur. (Tefsir-i Hazin)

Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce her şeyi takdir etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, Berat gecesinde meleklere bildirir. (S. Ebediyye)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.