Alexa

Cuma Günü Okunacak En Güzel Duâlar

Cuma günü okunacak duaları Kapsamhaber'de görebilirsiniz.. Cuma günü hangi dualar okunur? Haftanın en değerli günü olan Cuma günü hangi duaların okunması tavsiye edilmektedir.

Cuma Günü Okunacak En Güzel Duâlar

Cuma günü okunacak dualar hangileridir? Cuma mubarek bir gündür. Bugün, inanarak ve en samimi duygularla yapılan duaların kabul edileceğine dair bilgiler çok fazladır. Cuma günü okunacak duaları sizler için yayınlıyoruz.

Cuma gününde okunacak dualar neler?

Önce kısaca Cuma Gününün öneminden bahsedelim:

Müslümanlar öğle saatinde camide toplanıp birlikte cuma namazı kıldıkları için Arapların “arube" olarak ifade ettikleri haftanın bu gününe “cuma günü" demişlerdir. İslam dinine göre haftanın en değerli günü cuma günüdür. 

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor: Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. (Çünkü ilk insan) Adem o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, o gün dünyaya indirildi, o gün tevbesi kabul edildi, o gün öldü ve kıyâmet o gün kopacaktır. (Müslim – Tirmizî – Nesâî)

Cuma günü tevbesi kabul olundu: Yasaklanmış meyveyi yediği için dünyaya sürgün olarak gönderilen Hz. Adem, sürekli ağladı ve cuma günü icâbet saatinde tevbesi kabul olundu. Hz. Âdem cuma günü öldü: Bin yıl kadar bu dünyanın kahrını çeken ve cennet özlemi ile yanan Hz. Âdem, cuma günü âhiret âlemine göçerken ardından kırk bini aşkın evlât ve torunlar bıraktı.

Peygamberimiz (s.a.s.) bu mübarek gün, cuma gününün faziletini şöyle özetlemektedir: “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de cuma günü kopacaktır." (Müslim)

Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur: "Ey îmân edenler! Cuma namazına ezan ile çağırıldığınız zaman derhal Allah'ı zikretmeye (hutbe dinlemeye ve namaz kılmaya) gidin ve alış-verişi bırakın.Eğer bilirseniz, (Allah tarafından günahlarınızın bağışlanması ve mükafatlandırılmanız olan) bu (emrolunduğunuz şey), sizin için daha hayırlıdır." (Cuma Sûresi)

Peygamber Efendimiz ise şöyle buyurmuştur: “Birtakım insanlar, ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar, ya da Allah onların kalplerini mühürler.Sonra da onlar gâfillerden olurlar." (Müslim; 865)

Cuma gününde okunacak dualar neler?

Cuma günü sabah namazından önce, 

"Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur." (Bir şey okumakla böyle büyük mükâfat verilebilmesi için, o kişinin, düzgün itikada sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan vazgeçmesi şarttır.)


"Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, belâdan, kötü işlerden korur." 

(İhlas. Kul hüvallahü ehaddır. Muavvizeteyn, kul euzülerdir.)


"Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur." 

"Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir."


"Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur."
"Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir."


"Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Ayet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, beni rüyada görür."
"Kim Âl-i İmrân sûresini cuma günü okursa, güneş batıncaya kadar ona Allahü teâlâ rahmet, melekler de istigfâr ederler."

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 11:04
YORUM EKLE