Alexa

Görmez'den İslam alemine çağrı

Mehmet Görmez, IŞİD'in saldırılarına maruz kalan Yezidilere ilişkin, bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı olmadığını söyledi.

 Görmez'den İslam alemine çağrı

 Görmez'den İslam alemine çağrı

Mehmet Görmez, IŞİD'in saldırılarına maruz kalan Yezidilere ilişkin, bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı olmadığını söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Irak'ın kuzeyinde IŞİD'in saldırılarına maruz kalan Yezidilere ilişkin, insanları inancından dolayı kıyıma uğratanların, yaşadıkları toprakları terke zorlayanların ve bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı olmadığını söyledi.

Görmez, AA muhabirine, son günlerde Irak'ta IŞİD tarafından Yezidilere yönelik uygulanan saldırılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Sincar bölgesinden gelen haberlerin insanı dehşete düşürdüğünü dile getiren Görmez, "Ne olursa ve kim olursa olsun bu bölgede kadim tarihlerden bu yana beraber yaşadığımız bir dine, inanca, mezhebe, anlayışa ve kavmin mensuplarının her türlü insan hak ve onuruna aykırı muameleye tabi tutulması asla kabul edilemez" dedi.

"Binlerce yıldan bugüne kadar kendi inancını ve kimliğini muhafaza eden herkes eskiden olduğu gibi bugün de medeniyetimizin hem bir parçası hem de bizim teminatımız altında olduğu bilinmelidir" ifadesini kullanan Görmez, asla bir kişi, zümre veya grubun sırf kendisi gibi inanmadığından dolayı ölüme mahkum edilemeyeceğini, evlerini, yurtlarını ve topraklarını terk etmeye zorlanamayacağını vurguladı.

-"Dünya buna seyirci kalmamalı"

Görmez, insanları inancından dolayı kıyıma uğratanların, yaşadıkları toprakları terke zorlayanların ve bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı bulunmadığını söyledi.

İslam adına bu vahşetin yapılmasının asla kabul edilemeyeceğine dikkati çeken Görmez, şunları kaydetti:

"Tüm Müslümanlar, bu insanlık dışı vahşete en güçlü bir sesle tepki vermek durumundadırlar. Tüm yetkililerin ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerekmektedir. Bu hususta ivedilikle bir önlemin alınması en büyük temennimizdir. Allah tüm mazlum ve mağdurları her türlü baskıdan ve zulümden korusun."
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 11:50
YORUM EKLE

banner331