Görmez:'Mekke’ye gökdelenler dikerek olmaz'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’deki mevcut şartların İslam aleminin hac talebini karşılayamadığını söyledi.

İnanç 28.12.2014, 14:58 28.12.2014, 15:10
Görmez:'Mekke’ye gökdelenler dikerek olmaz'
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’deki mevcut şartların İslam aleminin hac talebini karşılayamadığını söyledi.

Görmez, "Bugün 25 milyon talep var. Umre ibadetine de talep sürekli yükseliyor. İslam dünyası bunu herhangi bir ülkemin milli meselesi olarak görmeden, birlikte görüşüp istişare ederek hac ibadetini 100 yıl sonrasına göre planlamalı. Bunu sade Mekke’ye gökdelenler dikerek çözemeyiz." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Güneşli Retaj Otel’de düzenlenen 2014 Hac Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, müftüler, seyahat acenteleri temsilcileri ve diğer görevliler katıldı. Program, Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Hac değerlendirme toplantısına konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dindarlıkta giderek ibadetlerin rutinleşmesine ve araçların asıl amacın önüne geçmeye başladığına dikkat çekti. 
Başarılı hac ve umre organizasyonu konusunda Türkiye’nin dünyanın bir çok ülkesine örnek teşkil ettiğini söyleyen Görmez, her hac organizasyonu sonrasında yapacakları düzenli değerlendirme toplantılarıyla sorun ve sıkıntıları en aza indirerek hac ve umre organizasyonlarını en sorunsuz şekilde gerçekleştirmeye çalışacaklarını kaydetti.

İbadetlerin maddi amacın gölgesinde kaldığına dikkat çeken Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dindarlıkta en büyük tehlikenin ibadet ve dini davranış ve hareketlerin rutinleşmesi, ruhunu ve özünü kaybetmesidir. Araçların amaçlanmasıdır. Vesilelerin gayeye dönüşmesidir. Gayenin unutulup araçlarda ve vesilelerde kaybolmamız bütün dini hayatımızda karşı karşıya kaldığımız en büyük tehlikedir." 

Mevcut şartların hac talebine cevap vermediğini dile getiren Görmez, "Mekke’deki mevcut şartlar İslam aleminin hac talebini karşılamıyor. Bugün 25 milyon talep var. Umre ibadetine de talep sürekli yükseliyor. İslam dünyası bunu herhangi bir ülkemin milli meselesi olarak görmeden birlikte görüşüp istişare ederek hac ibadetini 100 yıl sonrasına göre planlamalı. Bunu sade Mekke’ye gökdelenler dikerek çözemeyiz." ifadelerini kullandı. 

Toplantının açılış konuşmasını İstanbul İl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran ise toplantıdaki amaçlarının daha sonraki hac organizasyonlarını daha sorunsuz ve huzurlu yapmak olduğunu söyledi.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Güneş ise acentelere kazanç arzularını hac ibadetinde ana gayenin önüne geçirmemeleri isteğinde bulundu. Güneş 2014 hac organizasyonu kapsamında 180 bin kişinin kutsal topraklarına götürüldüğünü kaydetti. Kota sıkıntısı nedeniyle kimi dolandırıcı sahte seyahat acenteleri ve kişiler tarafından hacı avcılığı yapıldığını belirten Güneş, insanların mağdur edildiği uyarısında bulundu.

Toplantıda konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ise hac organizasyonunda çok önemli mesafe kat edildiğini, ve insanların artık çok daha kolay şartlarda hac ibadetlerini yerini getirebildiğini belirtti. 
Yorumlar (0)