Yandex Metrika

Gülen, O Filme Tepki Gösterenlere Tepki Gösterdi

Şiddet Yoluyla Gösterilen Tepkiler Yanlış, İslam Adına Cinayet İşliyorlar!

Gülen, O Filme Tepki Gösterenlere Tepki Gösterdi
29 Eylül 2012 Cumartesi 00:42

"Peygamberimizin sünnetinde şiddetin yeri yoktur" başlıklı makalesinde Gülen, son dönemde İslam'ın kutsal değerlerine yönelik hakaretler ve Müslümanların verdiği tepkilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Ne cismaniyetimize esir düşüp, reaksiyoner hislerimizin esiri olmalı ne de değer ve inançlarımıza karşı sistemli olarak sürdürülen iftiralar karşısında bütün bütün sessiz kalmalı." diyen Fethullah Gülen, Hz. Muhammed'in mirasına yönelik yapılan hakaretlere şiddet yoluyla cevap verildiği takdirde bu dengenin altüst olacağını söyledi. Gülen, "Şiddet yoluyla gösterilen tepkiler yanlıştı ve sırat-ı müstakimden sapmış bir yaklaşımdı" dedi.


AMAÇ, OLUMSUZ MÜSLÜMAN İMAJI


Müslümanların Hz Muhammed’e yönelik saldırılara kayıtsız kalmaması gerektiğini vurgulayan Gülen, bu konuda son derece duyarlı ve hassas davranılmasının önemine değindii.

Gülen, İslam'a hakaret edenlerin amacının olumsuz bir Müslüman imajı oluşturmak ve böylelikle ayrımcılık, izolasyon, zulüm ve tehciri haklı göstermek olabileceğine dikkat çekti.

Gülen, makalesinde "Müslümanlar oyuna gelmemeli veya baştan çıkartılmamalı. Bunun yerine, kolayca tahrik edilerek şiddete başvuranları engellemek için ellerinden gelen çabayı göstermeli" ifadelerine yer verdi. Sorumsuzca yapılan bireysel davranışların İslam'ın imajına büyük zarar verdiğinin altını çizdi.


MÜSLÜMANLAR KENDİLERİNE ÇEKİDÜZEN VERMELİ


Gülen sözlerini şöyle sürdürdü: "Müslüman denince ilk akla gelen şey intihar bombacısıysa eğer, insanlar İslam hakkında nasıl pozitif bir düşünceye sahip olabilir ki? Masum insanları gelişigüzel öldürmenin, Müslümanların geçmişte maruz kaldığı barbarlıktan ne farkı var ki? Çirkin bir film sebebiyle, bununla hiçbir ilgisi bulunmayan Libya'daki Amerikan büyükelçisi ve bürokratları öldürmenin arkasında yatan mantık/gerekçe ne olabilir ki? Eğer bu saldırıları gerçekleştirenler Müslümansa eğer, ya bu kişiler İslam'ın ne olduğunun farkında değiller ya da İslam adına en büyük cinayeti işliyorlar!"

Bir Müslüman'ın her zaman doğru yol üzerinde olması ve söz ve davranışlarının tutarlı olması gerektiğini vurgulayan Gülen, "Eğer kendi dininin kutsalına saygı duyulmasını bekliyorsa, Hıristiyanlık, Yahudilik, Budizm ve diğer dinlerin kutsallarına saygılı olmak durumunda" dedi.

Gülen, "Sorumsuz hareketler, İslam'ın aydınlık simasına karalar çalar ve en çok da savunduklarını ileri sürdükleri sünnete zarar verir. Böyle bir meselede tek tek her bir Müslüman'ın, Allah'ın Kur'an'ın ve Peygamber-i Zişan'ın hakkı söz konusu olduğu için, hiç kimse düşüncesizce hareket edemez. Herkes atacağı her adımın muhtemel sonuçlarını kapsamlıca düşünmeli ve ortak aklın bilgeliğine başvurmalıdır" ifadesini kullandı.

"İnsanları şiddete sevk eden nefret/hakaret söylemleri, düşünce hürriyetini kötüye kullanmaktır" diyen Gülen, bunun bir yandan insan hakları, özgürlüğü ve saygınlığına zarar verdiğini; diğer yandan ise korkutucu silahların bulunduğu çağımızda insanlığı çatışmaya ittiği uyarısında bulundu.

Fethullah Gülen, tahrik edici nefret/hakaret söylemlerine şiddet yoluyla tepki göstermek yerine kanunlar çerçevesinde cevap vermek gerektiğini vurguladı. Gülen, bu çerçevede mesela İslam İşbirliği Teşkilatı veya BM gibi uluslararası kuruluşlara başvurarak, söz konusu nefret/hakaret söylemlerinin kınanmasının ve engellenmesinin sağlanabileceğini dile getirdi.

turktımeİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.