Alexa

İhlas Suresi Anlamı ve Okunuşu

İhlas süresinin okunuşu ve anlamı nedir ve nasıldır? Bu gecenin mübarek bir gece olması hasebiyle insanlar ihlas süresini merak ediyor. İhlas süresinin anlamı ve okunuşunu merak eden vatandaşlar bilgi edinmek istiyor.

İhlas Suresi Anlamı ve Okunuşu

İhlas süresi Nedir? İhlas Süresinin anlamı? Vatandaşlar ihlas süresinin anlamını merak ediyor. Kur’anı Kerim’de bulunan İhlas Süresinin fazileti ve önemi ile sırları bizim bildiğimizin çok daha ötesinde olduğu alimlerimizce de ifade ediliyor. Bir çok hadisi şerifler’de ihlas suresinin öneminden bahsetmiştir. Kuranı Kerimin en kısa sürelerden biri olan ihlas, genelde namaz’da Fatiha suresinden sonra okunan surelerden birisidir. Hz Peygamberimizin sallallahu aleyhi vesellem efendimiz tavaf namazının her rekatin’de bu sureyi okumuştur. İhlas suresi 

Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled

4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- De ki; O Allah bir tektir. 
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı 
4- O 'na bir denk de olmadı.

Okuyanı kıyamet korkularından kabir karanlığından cehennem azabından korur ve kurtarır. Okuyan ALLAH'a sığınmış olur ve şirkten kurtulur. 

Kişi Kuran'ın 3 de 1ni okumuş gibi olur. İhlas Suresini günde 10 defa okuyana ALLAH onun için Cennette bir ev yapar. 11 defa okuyana Cennette saray yapılır. 21 defa okuyana 2 saray 30 defa okuyana 3 saray yapılır.İhlas Suresini sabah namazının ardından 11 defa okuyana günah bulaşmaz. Şeytandan korunur. İhlas Suresini 12 defa okuyan kişi Kuran'ı 4 defa okumuş gibi olur. Yeryüzünün en üstün insanı olur. İhlas Suresini her gün 50 defa okuyan kişinin 50 senelik günahı bağışlanır. Kıyamet günü kabrinden "Ey ALLAH'ı öven kimse kalk Cennete gir." denilerek çağrılır. İhlas Suresini 100 defa okuyanın günahları bağışlanır. Namazların ardından 100 defa okuyan Cehennem azabından kurtulur. Hergün 200 defa İhlas Suresini okuyana ALLAH 1500 sevap yazar. 50 yıllık günahını bağışlar.(yeterki kul hakkı bulunmasın) Yatarken sağ yanına uzanarak 3 defa İhlas Suresini okuyan Kıyamet günü ALLAH buyurur ki; Ey kulum sağ yandan Cennete gir. Hergün 1000 defa İhlas suresini okuyan kendi nefsini ALLAH'dan satın almış olur. 100000 defa okuyan kendini ALLAH'dan satın almış olur. ALLAH tarafından bir melek göklerde ve yer yüzünde şöyle seslenir: Haberiniz olsun ki falan kişi ALLAH'ın azadlısıdır. Hergün 1000 defa İhlas Suresini okuyan Cehennem azabından azad olur. Cuma günü cuma namazından sonra kalkmadan 7 şer defa İhlas Felak Nas Fatiha surelerini okuyan ikinci cumaya kadar ALLAH onu koruyup himayesine alır. Günahları bağışlanır.

İhlas Süresinin faziletleri saymakla bitmiyor. İhlas okumak adeta bir kalkan gibi.

Hz. Peygamberimiz bu sûrenin önemi ve fazileti hakkında söyle buyurmuştur: “Varlığım elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu sûre Kur’an’ın üçte birine denktir”  Yine Hz.Peygamber, sevdiği için bu sûreyi her namazda okuyan bir sahâbîye, “Onu sevmen seni cennete götürür” müjdesini vermiştir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 22:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa temel
Mustafa temel - 1 yıl Önce

Lutfen aff gelsin

Serap
Serap - 1 yıl Önce

Kesinlikle kısmi af çıkmalı bizlerde bayram yapmalız

Îremsu Aslan
Îremsu Aslan - 4 ay Önce

Bence hemen af cikmali