İnşirah Suresi, Faziletleri ve Önemi Nedir?

İnşirah suresi, içi daralanlar, dilek dilemek isteyenler, sıkıntılardan kurtulmak isteyenler için önemli bir duadır. İnşirah duası çok etkili ve güçlü bir duadır.

İnanç 24.02.2021, 13:55 24.02.2021, 23:36
İnşirah Suresi, Faziletleri ve Önemi Nedir?

Dua, çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek demektir.İnananlar başları sıkıştığında ve bir dilekte bulunacakları zaman dua ederler. Ayrıca inançlarının bir gereği olarakta insanlar dua ederler. Dini bir terim olarak, insanın bütün benliğiyle Allah’a (c.c.) yönelmesi ve hem maddi hem manevi isteklerini Yüce Allah’a (c.c.) yöneltmesidir dua. Kullar dua ederek, hallerini Allah’a (c.c.) arz ederler ve O’na niyazda bulunurlar.

Kimin duasının kabul olacağını ancak Allah (c.c.) bilir fakat ayetlerden ve hadis-i şeriflerden yola çıkarak duanın kabul edilmesi için riayet edilmesi gereken hususlarda bulunmaktadır.Duadan önce tövbe ve istiğfar etmelidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) şu hadis-i şerifi dikkat çekicidir; “Allah yolunda seferler yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam ellerini semaya kaldırarak, ‘Yâ Rabbi, Yâ Rabbi’ diye yalvarıyor. Oysa yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böyle birisinin duası nasıl kabul olur?” (Müslim, Zekât, 65; Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’an, 3)

İnşirah Suresi, Faziletleri ve Önemi Nedir? 

İnşrah Sures Mekke'de inmiş olup 8 ayetten oluşur. Kuran-ı Kerm'in 94. Suresidir. Duanın okunma amacı sıkıntı ve kederin giderilmesi, feraha kavuşmak ve rahatlamak amacı ile okunmaktadır.

“Elem neşrahleke sadrak.Ve veda’na anke vizrak ellezi engada zahrak.Ve refa’na leke zikrak.Feinne mea’l-usri yüsra.İnne mea’l-usri yüsra.Feiza ferağte fe’nsab ve ila Rabbike fergab.”

İNŞİRAH SÜRESİNİN TÜRKÇE ANLAMI:

Biz senin için(mutluluğu) gögsünü açmadıkmı? Senden yükünü indirmedikmi? O senin sırtını ezen yükü.Senin şanını yüceltmedik mi?. Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldın mı yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel”

İnşirah  suresi ve faziletleri.

Manevi olarak ilerlemek istiyenler, bu sûreyi her gün 70 defa okumayı ihmal etmemelidir. İnşirah süresi, Her türlü maddi ve manevi sıkıntılardan en kısa zamanda kurtulmak için her gün (70) defa okunmalıdır.

İçi sıkılanlar, başı daralanlar, bunalımda olanlar selâmete çıkmak istiyorlarsa, günde yetmiş defa bu sûreyi okumaya devam edebilirler. Kim bu sureyi beş vakit namazlardan sonra okumaya devam ederse, Cenab-ı Hak işlerinde ona kolaylık verir ve rızkını çoğaltır, sıkıntısını giderir,ummadığı yerden rızıklandırır.

İnşirah suresinin faydasını görenler

  • Bu sûreyi okumaya devam edenler bunalım ve sıkıntıdan kurtulur.
  • Maneviyatta ilerlemek isteyenler, bu sûreyi her gün okumaya devam etsinler.
  • Kişi saçını ve sakalını tararken bu sûreyi okursa fakirlik görmez.
  • Bu sûre ile kalp ve göğüsle ilgili hastalıklardan şifa bulur.
  • Yorgunluk, bunalım ve sıkıntı içinde olanlar bu sûreyi okuyunca rahatlar, dinlenir ve huzur bulur.
  • Bu sûreyi okuyandan gam, keder, evham, vesvese, korku ve endişe yok olur.
  • Bu sûreyi sürekli okuyan ümit ve hesap etmediği yerlerden rızkının arttığını görür. Geçim sıkıntısı, çalışma ve ibadetlerdeki tembelliği üzerinden kalkar.
  • Ezber kabiliyeti az olan veya ezberlediğini unutan kişi bu sûreyi okumaya devam ederse, hafıza kuvveti artar unutkanlığı gider.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)