Kadir Gecesi Ne Zaman, Önem ve Fazileti Nedir?

Kadir Gecesinin ne zamana denk geldiği merak ediliyor. Hilal'in 29'uncu günde görüneceği Ramazan ayı içerisinde önemli bir gün olan Kadir Gecesi 31 Mayıs tarihinde idrak edilecek.

İnanç 26.05.2019, 03:31
Kadir Gecesi Ne Zaman, Önem ve Fazileti Nedir?

Kadir Gecesi İslam Alemi tarafından çok önemli bir kıymete sahiptir.Kadir gecesi; 'Bin geceden daha hayırlı' olarak bilinmektedir.

Kuran-ı Kerim'in yeryüzüne indirilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesinde müslümanlar bolca ibadet ediyor, namaz kılıyor. İslam aleminde bu gecenin önemi çok büyük. "Kadir Gecesi ne zaman" ve "Kadir Gecesi yapılacak ibadetler nelerdir?" şeklinde bilgi edinmek isteyen müslümanlar internet üzerinden araştırıyor.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Mübarek Ramazan ayı bu yıl 29 gün sürmektedir. Hilal'in 29'uncu gününde görüneceği Ramazan ayında Kadir Gecesi 31 Mayıs tarihinde idrak edilecektir. Bu geceye dair Hz.Muhammed (S.A.V) birçok hadisi bulunmatadır.

Kadir gecesinin önemi ve faziletleri

Kadir, sözlükte, hüküm, şeref, güç, yücelik demektir. Dini literatürde ise “leyletü’l kadr” şeklinde Kur’an-i Kerim’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılmaktadır. Allah (cc) şöyle buyurmaktadır:

“Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik, Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin, Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır, Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir”

Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihai mesajı olan Kuran-i Kerimin indirilmesi, insanlığın hidayetine bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam ve değer taşımaktadır.

Kapsam Haber yazarı Mehmet Albayrak; (Allah Rahmet Eylesin) Kadir Gecesiyle ilgili bir yazısında şöyle der:

"İnsanların dünya ve ahrette mutlu olmanın yollarını gösteren ve insanlığı karanlıktan aydınlığa kavuşturan dinimizin Yüce kitabı Kur’an, bu gecede inmeye başlamıştır. Bu bağlamda Kur’anda Kadir gecesinin şerefli ve müstesna bir gece olduğu ayrı bir süre ile haber verilmiştir. “Biz onu- Kur’anı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar,” (Kadir süresi) Yüce Rabbimiz, inanan kullarına merhamet dolayısıyla, bazı gece, gün ve aylara kıymet vermiş, onlarda yapılan namaz, oruç ve tövbe- istiğfar gibi ibadetlere verilen sevabın çok daha üstün olduğu müjdelenmiştir. Bu müjdeyi fırsat bilen her Müslüman, bilenler Kur’an okumalı, bilmeyenler namaz sürelerini tekrarlayarak geçmişlerinin ruhuna hediye etmelidir. Beş vakit ibadeti yanında, kaza ve nafile namaz kılmalı, dua ve tövbe etmeli, düşkünlere yardımda bulunmalı, aile efradı için hayır duada bulunmalıdır."

.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık