Korona Virüse karşı Okunacak Dua Var mı? Mikroba Karşı Hangi Dualar Okunmalı?

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edilen Covid-19 istisnalar haricinde tüm dünyaya yayıldı. İnsandan insana çok hızlı bir şekilde bulaşan virüs ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Peki korona virüsü engelleyecek bir dua var mı? Müslümanlar korona virüsten korunmak için hangi duaları okumalıdır?

İnanç 03.04.2020, 16:54 23.08.2020, 02:10
Korona Virüse karşı Okunacak Dua Var mı? Mikroba Karşı Hangi Dualar Okunmalı?

Koronavirüs dünyanın başına bir musibettir. Virüs salgını, ekonomileri altüst ederken, insanlarıda evlerinde kalmaya zorluyor. Bütün dünya bu başbelası virüsten kurtulmak için mücadele ediyor. Tüm dünyada, gece hayatı. mecbur kalmadan insanların bir araya gelmesi, insanların birbirine yaklaşması, artık mümkün değilken, temizlik ve hijyenin ne kadar önemli olduğu da önemli hale geldi. Sosyal, siyasi ve ekonomik olarak ta hem bireyler hemde devlet yönetimleri virüs sayesinde bir çok kazanımlar ve tecrübeler kazandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart'ta yaptığı açıklamada, ilk kez Türkiye'de de korona Virüsünün tespit edildiğini söyledi. Türkiye'de vaka sayısı şimdi binlerle ifade edilirken, dünyada 1 milyondan fazla kişiye virüs bulaştı.

Şimdi insanlar ister komplo teorisi üretin ister kehanet gösterin ister adına mucize desin şu iyi bilinmeli ki, bütün bu insanları endişeye, paniğe sevkeden durum Allah'ın iradesi dışında olmamıştır. Hiç bir şey Allah’ın iradesi dışında olamaz. Bu konuyla ilgili Yüce Allah Kuran’da Yasin Suresi'nde şöyle der; “Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerlerini yaratmaya kadir değil midir? Evet! Elbette kadirdir. O, her şeyi hakkıyla bilen yaratıcıdır/ Bir şey yaratmak istediği zaman Onun yaptığı "Ol" demekten ibarettir. Hemen oluverir - Her şeyin mülkü kendi elinde olan Allah'ın şanı ne kadar yücedir! Siz de O'na döneceksiniz.”

İlahi kaderi göz ardı etmeden, İlmin, fennin, teknolojinin her türlü imkanlarından istifade etmelidir. Tedbirler alınmalı, çarelere başvurulmalı ve tevekkül etmelidir.İlimin, bilmin getirdiği getireceği tedbirleri hiçe sayanlar böylece toplumun sağlığını da tehlikeye düşürenlerden bazıları “korkmayın Allah bizi korur” gibi Sünnetullah’a aykırı davranışlar göstermektedir. Bu insanlar böyle yaparak aslında günaha girmektedir. Bu yüzden önce şu tedbirleri almak gerekmektedir.

Coronavirus - Covid-19'dan koruma

  • Bir yüz maskesi kullanın.
  • El sıkışmaktan kaçının.
  • El dezenfektanı kullanın.
  • Dışarı çıkarken mesafeyi koruyun.
  • Toplantılardan kaçının ve kendinizi kalabalıktan uzak tutun.
  • El yıkamadan yüzünüze dokunmaktan kaçının.
  • Dışarıdan yemek siparişi vermekten kaçının.
  • Bağışıklık sisteminizin çalışmasını sağlamak için sağlıklı yiyecekler yiyin.

“Hz. Peygamber bir yerde veba çıktığını duyanların oraya girmemelerini, bu hastalığın bulundukları yerde zuhur etmesi halinde ise oradan çıkmamalarını emretmiştir (Buhârî, “Ṭıb”, 30; Müslim, “Selâm”, 92-100). Aynı şekilde cüzzamlı hastalardan kesinlikle uzak durulmasını isteyen Resûl-i Ekrem (Buhârî, “Ṭıb”, 19), kendisine biat etmek üzere Medine’ye gelmekte olan Sakif kabilesi heyetinde cüzzamlı bir hastanın bulunduğunu haber alınca onun geri dönmesini istemiş ve biatının kabul edildiğini bildirmiştir (Müslim, “Selâm”, 126; İbn Mâce, “Ṭıb”, 44).

Mikroplardan korunmak için okunacak dua:

“Ey Allâhım! Sen, benim Rabbimsin. Senden başka hiç bir ilâh yoktur. Ancak Sana güvendim ve Sen büyük olan arşın Rabbisin. Allâh-u Te’âlâ ne dilerse o olur; ne dilemezse o olmaz. Günahlardan dönüş ve ibâdetlere kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allâh-u Te’âlâ’nın yardımıyladır.

Şüphesiz Allâh-u Te’âlâ’nın her şeye gücünün yettiğini ve her şeyi ilmen kuşattığını biliyorum. Ey Allâhım! Nefsimin şerrinden ve alın saçından tutmuş olduğun her canlının şerrinden sana sığınırım. Şüphesiz benim Rabbim (hak ve adâleti temsil eden) dosdoğru bir yol üzeredir. (Bu yüzden Kendisine sığınanı zâyi etmez.)

Cübbeli Ahmet Hoca'dan  Korona’dan korunmak için okunacak dualar 

Cübbeli Ahmet Hoca'nın paylaştığı duaları Buradan İndirebilirsiniz veya okuyabilirsiniz

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)