Ramazan'da Teravih Namazı Kılınacak mı?

Korona virüs insanların bir araya gelmesine imkan vermiyor. Yeni tip koronavirüsün yayılma tüm dünyaya yayılmasının ardından 16 Mart’tan itibaren Türkiye'de cemaatle namaz kılınmasına ara verildi. Ramazan Ayı yaklaşırken insanlar soruyor, Teravih namazı camilerde kılınacak mı?

İnanç 13.04.2020, 22:47 14.04.2020, 00:47
Ramazan'da Teravih Namazı Kılınacak mı?

Teravih namazı cemaatle kılınacak mı? Müslümanların en çok sorduğu sorulardan birisi, "Teravih namazı camilerde kılınacak mı? Teravih namazı nasıl eda edilecek?" Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılmak 16 Mart’tan itibaren yasaklandı. 

Prof. Dr. Ali Erbaş, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir."

Erbaş Peygamber Efendimiz sözlerinden örnek vererek şunu söyledi:

'Bir yerde veba hastalığı çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız.' buyurarak karantina uygulamasına dikkat çekmiş, 'Bulaşıcı hastalık taşıyan kişi, sağlam kişinin yanına gitmesin.' buyurarak salgın hastalıklara karşı tedbirli olmanın gereğini vurgulamıştır. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir."

Teravih namazı kılınacak mı?

Teravih, Hz Muhammed (SAV) in sürekli olarak yaptığı sünnetlerden değildir. Ancak islam aleminde teravih namazı Ramazan ayı için olmazsa olmazlarından kabul edilmiştir. Yılda 1 ay olduğu için zaman zaman nasıl kılındığı ve kaç rekat olduğu ile ilgili bilgi tazelenmesine ihtiyaç duyulur.

Salgın tehlikesi devam ederse cemaat ile kılınan namazlar kılınmayacak.

Erbaş çok net olarak şunları söyledi: Camilerde cemaatle namaza verilen ara ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak. Bu süreçte evlerimizi mescit haline getirelim. İbadetlerimize riayet edelim. Evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızla teravihlerimizi kılalım. Evde yaşayanlar içerisinden bir karantina yoksa namazlarımızı cemaatle kılalım.

Diğer taraftan Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'da koronavirüs krizinin devam etmesi durumunda Ramazan ayında teravih namazlarının toplu kılınmayacağı açıklandı.

Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı Dawah ve Rehberlik Müsteşarı Muhammed El-Aksil, Suudi Arabistan’ın devlet televizyonunda gerçekleştirdiği açıklamada; “Corona krizi devam etmesi durumunda Ramazan ayında, teravih namazlarının toplu olarak kılınmasının askıya alınmasıyla beraber tüm toplu ibadetler yapılmayacak. İbadet edenleri korumak amacıyla böyle bir karar almak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu