Alexa

Salaten Tüncina Duası, Fazileti Nedir?

Dua sadece 5 vakit namazın arkasından yapılan bir ibadet midir? Allah ile kul arasında en kuvvetli bağlardan biri duadır. İnsanlar dua ile düşüncelerini, isteklerini Allah'a iletir. Dua insan için bir umut, fırsat ve kurtuluş kapısıdır. Peki Salaten tuncina duası ne anlama gelir?

Salaten Tüncina Duası, Fazileti Nedir?

Salaten tuncina duası, devamlı olarak okunduğu zaman insanı bela ve musibetlerden korur. dünya dua üzerine kurulmuştur. 

Dua kelimesinin sözlük anlamı, çağırmak, seslenmek, istemek ve yardım talep etmektir. Halk arasında ise “küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya vâki olan talep ve niyaz” olarak bilinir.

Dua terim olarak, insanın bütün benliğiyle Allah’a yönelerek maddî ve manevî isteklerini O’na arz etmesidir.

Salaten Tüncina Duası (Salat-ı münciye), tehlikeli ve sıkıntılı zamanlarda bu duayı okuyan kimse hem dünya hem de ahiretin sıkıntılarından kurtulur. Kaza ve musibetlere karşı korunur. Bu duayı okumaya devam edenler düşmanların, hasetçilerin şerlerinden ve vesveselerinden kurtulur.
“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği dualar yapsın.” (bk. Neylu’l-Evtar, 2/577)

Salaten Tüncina okunuşu

“Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed, salâten tüncinâ bihâ min cemî’ıl-ehvâli ve’l âfât ve takdî lenâ bihâ cemî’al hacât ve tütahhirunâ bihâ min cemî’ıs-seyyi’ât ve terfeunâ bihâ ındeke a’led-derecât ve tübelliğunâ bihâ aksa’l gayâ,t min cemî’ıl-hayrâti fi’l-hayâti ve ba’del-memât. Amin Ya Mucibeddeavad, Velhamdü lillahi Rabbi’l-alemin.”

Salaten Tüncina Anlamı nedir?

"Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e (asm) ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlesin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır."

KAPSAMHABER

YORUM EKLE