Alexa

Samsun İçin Ramazan İmsakiyesi

11 ayın sultanı Ramazan Ayı başladı. Samsun için vatandaşlar imsakiyeyi merak ediyor. Samsun'da İftar ne zaman? Savura hangi saatte kalkıyoruz? Bugün Müslümanlar ilk orucunu tutacak.

Samsun İçin Ramazan İmsakiyesi

11 ayın sultanı, huzur ve bereket ayı Ramazan' ayıının başlamasına artık çok kısa bir süre kaldı. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan Ramazanın ilk orucu için pazarı pazartesiye bağlayan gece sahura kalkılacak.

Samsun'da ikamet eden çok sayıda vatandaş da ilk sahurun ve yapacakları ilk iftarın saatini merak ediyor. Peki, Samsun'da ilk iftar saat kaçta yapılacak? İlk sahur ne zaman?

İMSAK NEDİR?

“imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 03:28
YORUM EKLE