Alexa


'Tartışılacak fetva’ haberine Diyanet cevap verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün bazı internet haber sitelerinde ‘Diyanet’ten tartışılacak fetva’ başlığıyla çıkan haberlere cevap verdi.

İnanç 23.03.2015, 12:42 23.03.2015, 12:48
 'Tartışılacak fetva’ haberine Diyanet cevap verdi
 Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün bazı internet haber sitelerinde ‘Diyanet’ten tartışılacak fetva’ başlığıyla çıkan haberlere cevap verdi.  kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ve yanıltıcı bilgiler taşıdığını bildirdi.

 Diyanet’in basın biriminden yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Söz konusu habere dayanak teşkil eden Din İşleri Yüksek Kurulu kararı, haberde ifade edildiği gibi 5 Ocak 2012’de değil, 5 Ocak 2002’de alınmıştır. Kararın, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun web sayfasında 5 Ocak 2002 tarihinde alındığı belirtildiği halde, 13 yıl önceki kurul kararının yeni bir karar gibi okuyucuya sunulması olumsuz bir algı oluşturma niyetini açıkça ortaya koymaktadır.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 05.01.2002 tarihli kararında tüp bebek uygulamasının ilke olarak dinen bir sakıncası olmadığı ve hangi şartlarda yapılabileceği açıklanmıştır. Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan eşler için tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmak insani bir ihtiyaç ve tıbbi bir imkandır. Dini, hukuki, tıbbi ve etik kuralları taşımak kaydıyla bu imkandan yararlanmanın da dinen hiçbir sakıncası yoktur. Dini bakımdan çiftlerin nikahlı olması ise bu şartların en başında gelir. Dolayısıyla aralarında nikah bağı bulunmayan fertlerin bu usulle çocuk sahibi olmalarının dinen uygun görülemeyeceği her türlü izahtan varestedir. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 05.01.2002 tarihli kararında yer verilen zina ifadesiyle anlatılmak istenen de yukarıda belirtilen eşlerin nikahlı olması gerektiği hususudur. Bunun dışında başka bir anlam aramak ve çıkarmak bütünüyle konuyu bağlamından saptırmaktır."
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P